GraphQL Compose (3.0.0-alpha1) - en to ar translation catalogue (66 entries)

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: Delete
ar: حذف

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: yes
ar: نعم

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Enabled
ar: مفعل

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Weight
ar: الوزن

en: Required
ar: ضروري

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: حقل

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Visible
ar: مرئي

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: User
ar: مستخدم

en: Options
ar: الخيارات

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Nodes
ar: العقد

en: String
ar: المقطع

en: Last
ar: الأخيرة

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Operation
ar: عملية

en: Property
ar: الخاصية

en: Hidden
ar: مخفي

en: English
ar: إنجليزية

en: French
ar: فرنسية

en: Spanish
ar: أسبانية

en: First
ar: الأولى

en: Entity
ar: الكيان

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Reverse
ar: عكس

en: User status
ar: حالة المستخدم

en: Information
ar: معلومات

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: KB
ar: ك.بايت

en: Alias
ar: البديل

en: Raw
ar: سطر

en: Turkish
ar: تركية

en: Sort direction
ar: اتجاه الترتيب

en: Field options
ar: خيارات الحقل

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User roles
ar: أدوار المستخدم

en: Row
ar: صف

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: The size of the file in bytes.
ar: حجم الملف بوحدة Bytes.

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: Entity bundle
ar: حزمة الكيان

en: Layout ID
ar: معرف النسق

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.
