GraphQL Compose (3.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (101 entries)

en: enabled
uk: увімкнено

en: Delete
uk: Видалити

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: yes
uk: так

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Weight
uk: Вага

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Section
uk: Розділ

en: Visible
uk: Видиме

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: User
uk: Користувач

en: Options
uk: Опції

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Revision ID
uk: ID редакції

en: Comment
uk: Коментар

en: Field name
uk: Назва поля

en: Field type
uk: Тип поля

en: Fields
uk: Поля

en: Nodes
uk: Матеріали

en: String
uk: Рядок

en: Last
uk: Останній

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Integer
uk: Ціле число

en: true
uk: істина

en: Operation
uk: Дія

en: Property
uk: Властивість

en: Hidden
uk: Приховано

en: English
uk: Англійська

en: French
uk: Французька

en: Spanish
uk: Іспанська

en: First
uk: Перший

en: Entity
uk: Сутність

en: Site information
uk: Відомості про сайт

en: Schema
uk: Схема

en: on
uk: увімкнено

en: Reverse
uk: Обернено

en: User status
uk: Стан користувача

en: Information
uk: Відомості

en: Float
uk: Плаваюча кома

en: Language code
uk: Код мови

en: KB
uk: КБ

en: Alias
uk: Синонім

en: Raw
uk: Raw (без обробки)

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Turkish
uk: Турецька

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Sort direction
uk: Напрям впорядкування

en: Field options
uk: Параметри поля

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: User roles
uk: Ролі користувача

en: Row
uk: Рядок

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: The name of the file.
uk: Назва файла.

en: The mime type of the file.
uk: Mime-тип файлу.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: The size of the file in bytes.
uk: Розмір файла в байтах.

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Custom settings
uk: Власні налаштування

en: Image styles
uk: Стилі зображень

en: Address country.
uk: Країна адреси.

en: Custom content
uk: Власний вміст

en: Schema version
uk: Версія схеми

en: Portuguese (Brazil)
uk: Португальська (Бразилія)

en: Entity bundle
uk: Пакет сутності

en: Contextual filters
uk: Контекстні фільтри

en: @name is required.
uk: @name є обов'язковим.

en: Layout ID
uk: ID схеми

en: Int
uk: Ціле

en: The title of the link.
uk: Заголовок посилання.

en: The URL of the link.
uk: URL-адреса посилання.

en: Whether the user is active or blocked.
uk: Активований користувач чи заблокований.

en: The description of the view.
uk: Опис виду.

en: Cursor
uk: Курсор

en: Entity language
uk: Мова сутності

en: Raw output
uk: Необроблене виведення

en: You have no fields. Add some to your view.
uk: Поля відсутні. Додайте поля до виду.

en: Use entities as row data.
uk: Використовувати сутності як рядкові дані.

en: Use fields as row data.
uk: Використовувати поля як рядкові дані.

en: Check access
uk: Перевірка доступу

en: Alias for @id
uk: Синонім для @id

en: Raw output for @id
uk: Необроблене виведення для @id

en: Entity options
uk: Параметри сутності

en: Field row
uk: Рядок поля

en: Schema type
uk: Тип схеми

en: Block plugin ID
uk: ID плаґіна блоку

en: The language code.
uk: Код мови.

en: The language name.
uk: Назва мови.

en: The computed meta tags for the entity.
uk: Обчислені метатеги для сутності.
