GraphQL Core Schema (1.0.14) - en to fa translation catalogue (42 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: User Login
fa: ورود کاربر

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: File
fa: فایل

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Menu
fa: منو

en: Link Title
fa: عنوان پیوند

en: Access denied
fa: دسترسی مجاز نیست

en: Page
fa: صفحه

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Menu link
fa: پیوند منو

en: Filter
fa: فیلتر

en: Revisions
fa: بازبینی‌ها

en: Sort order
fa: ترتیب مرتب سازی

en: Media
fa: رسانه

en: Method
fa: روش

en: Link URL
fa: آدری پیوند

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Filters
fa: فیلترها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Root
fa: ریشه

en: Result
fa: نتیجه

en: Limit
fa: محدوده

en: Entity
fa: عنصر

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Route
fa: مسیر

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Debugging
fa: اشکال‌زدایی

en: Menu links
fa: پیوندهای منو

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: The URL of the link.
fa: URL پیوند.
