GraphQL Core Schema (1.0.25) - en to hi translation catalogue (36 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: User Login
hi: उपयोगकर्ता लॉगिन

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: File
hi: फ़ाइल

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Menu
hi: सूची

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Type name
hi: नाम लिखें

en: Sort order
hi: क्रमबद्ध आदेश

en: Media
hi: मीडिया

en: Method
hi: तरीका

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Result
hi: परिणाम

en: Limit
hi: सीमा

en: Entity
hi: इकाई

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Route
hi: मार्ग

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Debugging
hi: दोषमार्जन

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली
