GraphQL Core Schema (1.0.25) - en to tr translation catalogue (45 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: User Login
tr: Kullanıcı Girişi

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Enabled
tr: Etkin

en: File
tr: Dosya

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Path
tr: Yol

en: Menu
tr: Menü

en: Link Title
tr: Bağlantı Başlığı

en: Access denied
tr: Erişim engellendi

en: Page
tr: Sayfa

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Sort order
tr: Sıralama sırası

en: Media
tr: Medya

en: Method
tr: Yöntem

en: Link URL
tr: Bağlantı URL

en: Rows
tr: Satırlar

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Root
tr: Kök

en: Result
tr: Sonuç

en: Limit
tr: Sınır

en: Entity
tr: Nesne

en: Sort
tr: Sırala

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Route
tr: Yol

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: Rendered output
tr: Görüntüsü oluşturulan çıktı

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: The entity type.
tr: Varlık tipi.

en: Contextual filters
tr: Bağlamsal filtre

en: The user ID.
tr: Kullanıcı kimliği.

en: Could not retrieve the remote URL (@url).
tr: Uzak URL (@url) getirilemedi.
