GraphQL Core Schema (1.0.8) - en to pt translation catalogue (48 entries)

en: Title
pt: Título

en: User Login
pt: Login de Usuário

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: File
pt: Arquivo

en: No fields available
pt: Nenhum campo disponível

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Caminho

en: Link Title
pt: Título do Link

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Page
pt: Página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Menu link
pt: Link de menu

en: Filter
pt: Filtrar

en: Revisions
pt: Revisões

en: Sort order
pt: Critérios de ordenação

en: Media
pt: Mídia

en: Method
pt: Método

en: Link URL
pt: URL do link

en: Rows
pt: Linhas

en: Filters
pt: Filtros

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Result
pt: Resultado

en: Limit
pt: Limite

en: Entity
pt: Entidade

en: Object
pt: Objeto

en: Enabled fields
pt: Campos habilitados

en: Sort
pt: Ordenar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Route
pt: Rota

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Debugging
pt: Depurando

en: Menu links
pt: Links de menu

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: The entity type.
pt: O tipo de entidade.

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: The user ID.
pt: O ID do usuário.

en: The title of the link.
pt: O título do link.

en: The URL of the link.
pt: A URL do link.

en: Langcode
pt: Código do idioma

en: Enabled entity types
pt: Tipos de entidades habilitadas
