GraphQL Shield (1.0.0) - en to hi translation catalogue (34 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Message
hi: संदेश

en: Name
hi: नाम

en: Time
hi: समय

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Created
hi: निर्मित

en: Active
hi: सक्रिय

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Severity
hi: तीव्रता

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: IP Address
hi: IP पता

en: Expiration Date
hi: समाप्ति तिथि

en: Save Changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Manual
hi: मैनुअल

en: Info
hi: जानकारी

en: Blocked
hi: बंद

en: About
hi: के बारे में

en: - All -
hi: -सभी-

en: Critical
hi: विकट
