Gratis (8.x-3.0-alpha1) - en to th translation catalogue (85 entries)

en: None
th: ไม่มี

en: Pink
th: สีชมพู

en: Path to Custom Stylesheet
th: พาธไปยังสไตล์ชีท

en: Subscribe to !feed-title
th: สมัครสมาชิก !feed-title

en: Choose a color palette
th: เลือกสี

en: Use local.css?
th: ใช้ local.css ?

en: Use Touch device pinch and zoom?
th: ใช้สัมผัสอุปกรณ์และซูมได้

en: Show page breadcrumbs
th: แสดงหน้า breadcrumbs

en: Check this option to show page breadcrumbs. Uncheck to hide.
th: ตรวจสอบตัวเลือกนี้เพื่อแสดงหน้า breadcrumbs ยกเลิกการซ่อน

en: Turquoise Blue
th: สีฟ้าคราม

en: Cool Purple
th: สีม่วงเย็น

en: Pumpkin Orange
th: สีส้มฟักทอง

en: Olive Green
th: สีเขียวมะกอก

en: Pomegranate Red
th: สีแดงทับทิม

en: Seafoam Green
th: สีเขียวSeafoam

en: Green Gray
th: สีเขียวเทา

en: Optional grid width value. e.g 1020px, 100% etc...
th: ถ้าต้องการค่าความกว้างของตาราง เช่น 1020px 100% , ฯลฯ . . . . . . .

en: Gratis
th: ฟรี

en: Show Navigation
th: แสดงระบบนำทาง

en: Hide Navigation
th: ซ่อนระบบนำทาง

en: Choose a heading typeface
th: เลือกแบบตัวพิมพ์เป็นหัวเรื่อง

en: Choose a body typeface
th: เลือกแบบอักษร

en: Gratis color settings
th: Gratis ตั้งค่าสี

en: Set the theme color palette for Gratis from the list below.
th: ตั้งค่าชุดรูปแบบสีสำหรับ Gratis จากรายการด้านล่าง

en: Mustard
th: สีเหลืองมัสตาร์ด

en: Gratis css settings
th: การตั้งค่า CSS ฟรี

en: This setting allows you to use your own custom css file within the gratis
    theme folder. Only check this box if you have renamed local.sample.css to local.css.
    You must clear the Drupal cache after doing this.
th: การตั้งค่านี้จะช่วยให้คุณใช้ไฟล์ CSS ที่กำหนดเองของคุณเองที่อยู่ในโฟลเดอร์ธีมฟรี

en: Custom css path settings
th: การตั้งพาธของ CSS ที่กำหนดเอง

en: Specify a custom path to the local.css file without the leading slash:
    e.g.: sites/default/files/custom-css/local.css you must check the box above for this to work.
th: ระบุเส้นทางที่กำหนดเองไปยังไฟล์ local.css โดยไม่นำหน้า:เช่น: sites/default/files/custom-css/local.css คุณต้องตรวจสอบกล่องดังกล่าวข้างต้นสำหรับการทำงาน

en: Gratis grid width
th: Gratis ความกว้างของตาราง

en: This setting allows you to set the width of the entire gird container.
    Leave blank for the default max width of 1200px.  All inner grids are percentage based
    so this should work with most any value you set within reason.
th: การตั้งค่านี้จะช่วยให้คุณสามารถตั้งค่าความกว้างของภาชนะล้อมทั้งหมด เว้นว่างไว้สำหรับความกว้างสูงสุดเริ่มต้นของ 1200px ทั้งหมดภายในกริดจะขึ้นอยู่ที่เปอร์เซ็น

en: Gratis breadcrumbs
th: breadcrumbs ว่างเปล่า

en: Gratis touch device
th: สัมผัสอุปกรณ์ฟรี

en: Check this box ONLY if you want to enable touch device users to be able to pinch and zoom.
th: เลือกกล่องนี้ถ้าคุณต้องการให้ผู้ใช้อุปกรณ์สัมผัสเพื่อซูมได้

en: Maillot Jaune (Dark background)
th: Maillot Jaune (พื้นหลังสีดำ)

en: Caribe (Dark background)
th: Caribe (พื้นหลังสีดำ)

en: Surf Green
th: สีเขียวคลื่น

en: Chartreuse (Dark background)
th: Chartreuse (พื้นหลังสีดำ)

en: Enable gratis hacks css?
th: เปิดใช้งาน hacks CSS ฟรี ?

en: Check this if you want these hacks. <ul><li>no admin menu  /
        toolbar at narrow viewports. (this might be good while in development.) </li></ul>
th: เลือกตัวเลือกนี้ หากคุณต้องการ hacks เหล่านี้<ul><li>no admin menu  /toolbar at narrow viewports. (นี้อาจจะดีในขณะที่พัฒนา) </li></ul>

en: Gratis Header Layout
th: Gratis หัวข้อเค้าโครง

en: Check this option to have the header logo left and the site slogan right. (default is both centered
th: ตรวจสอบตัวเลือกนี้จะมีโลโก้หัวซ้ายและขวาสโลแกนเว็บไซต์ (ค่าเริ่มต้น)

en: Only check this box if you want to specify a custom path below to your local css file.
th: เพียงตรวจสอบที่กล่องนี้ หากคุณต้องการกำหนดเส้นทางเองด้านล่างไฟล์ CSS ของคุณ

en: Would you like to use Gratis' default typography?
th: คุณต้องการใช้พิมพ์เริ่มต้นของ Gratis

en: Check this box to use gratis' built-in fonts, leave unchecked to use the @font-your-face module or other font providers.
th: เลือกกล่องนี้เพื่อใช้ gratis ' built-in fonts,ปล่อยให้ไม่ถูกตรวจสอบการใช้ @font-your-face โมดูลหรือผู้ให้บริการแบบอักษรอื่น ๆ

en: Font choices
th: ตัวเลือกแบบอักษร

en: Choose your fonts.
th: เลือกแบบอักษรของคุณ

en: Choose a page style
th: เลือกรูปแบบหน้า

en: Boxed
th: แบบบรรจุกล่อง

en: Deafult appears as a fuil width layout with a container within. Boxed
        appears more as a fixed width container, yet is still responsive. With boxed, you can
        utilize background tints and patterns for wider screen layouts.
th: deafult จะปรากฏเป็น รูปแบบความกว้าง fuil กับ ที่บรรจุภายใน Boxedปรากฏขึ้นเป็นความกว้างของcontainerแต่ก็ยังคงตอบสนองกับ boxed,
    คุณสามารถใช้โทนสีพื้นหลังและรูปแบบสำหรับรูปแบบหน้าจอที่กว้างขึ้น

en: Gratis boxed layout background settings
th: Gratis การตั้งค่าพื้นหลัง boxed layout

en: Choose a background pattern. These will only show if you choose 'Boxed Layout.'
th: เลือกรูปแบบพื้นหลัง เหล่านี้จะแสดงถ้าคุณเลือก  'Boxed Layout.'

en: Choose a background pattern
th: เลือกรูปแบบพื้นหลัง

en: See the theme page for patterns key
th: ดูหน้าชุดรูปแบบสำหรับรูปแบบคีย์

en: Background pattern 1
th: รูปแบบพื้นหลัง1

en: Background pattern 2
th: รูปแบบพื้นหลัง2

en: Background pattern 3
th: รูปแบบพื้นหลัง3

en: Background pattern 4
th: รูปแบบพื้นหลัง4

en: Background pattern 5
th: รูปแบบพื้นหลัง5

en: Background pattern 6
th: รูปแบบพื้นหลัง6

en: Background pattern 7
th: รูปแบบพื้นหลัง7

en: Background pattern 8
th: รูปแบบพื้นหลัง8

en: Background pattern 9
th: รูปแบบพื้นหลัง9

en: Background pattern 10
th: รูปแบบพื้นหลัง10

en: Background pattern 11
th: รูปแบบพื้นหลัง11

en: Background pattern 12
th: รูปแบบพื้นหลัง12

en: Background pattern 13
th: รูปแบบพื้นหลัง13

en: Background pattern 14
th: รูปแบบพื้นหลัง14

en: Background pattern 15
th: รูปแบบพื้นหลัง15

en: Background Tint
th: สีพื้นหลัง

en: Choose a tint hue for your background
th: เลือกโทนสีสำหรับพื้นหลังของคุณ

en: Tint Turquoise Blue
th: สี Turquoise Blue

en: Tint Cool Purple
th: สีม่วงเย็น

en: Tint Pumpkin Orange
th: สีส้มฟักทอง

en: Tint Olive Green
th: สีเขียวมะกอก

en: Tint Pomegranate Red
th: สีแดงทับทิม

en: Tint Seafoam Green
th: สีSeafoam Green

en: Tint Green Gray
th: สีGreen Gray

en: Tint Pink
th: สี ชมพู

en: Tint Mustard
th: สีMustard

en: Tint Surf Green
th: สีSurf Green

en: Tint Maillot Jaune
th: สีMaillot Jaune

en: Tint Caribe
th: สี Caribe

en: Tint Chartreuse
th: สีChartreuse

en: Tint Mystic Blue
th: สีMystic Blue
