Group (2.0.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (151 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Delete group
nl: Groep verwijderen

en: Administration
nl: Beheer

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Back
nl: Terug

en: View
nl: Weergeven

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: n/a
nl: niet beschikbaar

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Configure
nl: Instellen

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Roles
nl: Rollen

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Group ID
nl: Groep-ID

en: Title field label
nl: Label van het titelveld

en: Revisions
nl: Revisies

en: URL alias
nl: URL-alias

en: groups
nl: groepen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Members
nl: Leden

en: group
nl: groep

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

en: Install
nl: Installeren

en: Edit group
nl: Groep bewerken

en: Add group
nl: Groep toevoegen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Group members
nl: Groepsleden

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Manual
nl: Handmatig

en: The changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Scope
nl: Bereik

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Edit member
nl: Lid bewerken

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Group settings
nl: Groep-instellingen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Join group
nl: Lid worden van groep

en: Leave group
nl: Groep verlaten

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Language code
nl: Taalcode

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: @type: deleted %title revision %revision.
nl: @type: revisie %revision van %title verwijderd.

en: Group node
nl: Inhoud groeperen

en: Provided by
nl: Aangeboden door

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Edit node
nl: Node bewerken

en: Joined
nl: Lid geworden

en: Delete node
nl: Node verwijderen

en: Member
nl: Lid

en: Add @type
nl: @type toevoegen

en: Save permissions
nl: Toegangsrechten opslaan

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Delete relation
nl: Relatie verwijderen

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Applies to
nl: Van toepassing op

en: Add new content
nl: Inhoud toevoegen

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: @type %title has been created.
nl: @type %title is aangemaakt.

en: @type %title has been updated.
nl: @type %title is bijgewerkt.

en: Group nodes
nl: Groepsnodes

en: Group types
nl: Groepstypen

en: Add @name
nl: @name toevoegen

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: Edit group roles
nl: Groepsrollen bewerken

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
nl: Revisie van %revision-date van @type %title is verwijderd.

en: Delete earlier revision
nl: Vorige revisie verwijderen

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Add member
nl: Lid toevoegen

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Not restricted
nl: Geen beperking

en: Edit URL
nl: URL bewerken

en: Date changed
nl: Wijzigingsdatum

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
nl: Ongeldige systeemnaam. Voer een andere naam in dan %invalid.

en: Revision log message
nl: Logbericht van revisie

en: Group type
nl: Groepstype

en: Edit permissions
nl: Toegangsrechten bewerken

en: Filter by plugin
nl: Filter op plugin

en: The unique ID of the group.
nl: De unieke groeps-ID

en: Group permissions
nl: Groepstoegangsrechten

en: Group content
nl: Groepsinhoud

en: Group content type
nl: Groepsinhoudtype

en: Group permission
nl: Groepstoegangsrechten

en: Asc
nl: Oplopend

en: Group membership
nl: Groepslidmaatschap

en: Plugin information
nl: Plugin-informatie

en: Individual
nl: Individueel

en: Remove member
nl: Lid verwijderen

en: Revision user
nl: Versie gebruiker

en: Briefly describe the changes you have made.
nl: Beschrijf de wijzigingen die u heeft aangebracht in het kort.

en: Edit %label
nl: %label bewerken

en: Content label
nl: Inhoudslabel

en: Edit relation
nl: Relatie wijzigen

en: Delete the group
nl: Groep verwijderen

en: Plugin configuration
nl: Plugin-configuratie

en: The time that the current revision was created.
nl: Het tijdstip waarop de huidige revisie is aangemaakt.

en: The user ID of the author of the current revision.
nl: Gebruikers ID van de auteur van de huidige versie.

en: The URL of the group.
nl: De URL van de groep.

en: Group role
nl: Rol van de groep

en: Parent group
nl: Bovenliggende groep

en: Outsider
nl: Buitenstaander

en: Plugin ID
nl: Plug-in ID

en: Installation type
nl: Installatietype

en: Whether a new revision should be created by default
nl: Of standaard een nieuwe revisie moet worden aangemaakt

en: Use admin theme
nl: Beheerthema gebruiken

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: Changed on
nl: Gewijzigd op

en: Revision create time
nl: Versie aanmaaktijdstip

en: Default revision
nl: Standaardrevisie

en: Join group %label
nl: Lid worden van groep %label

en: The group role %label has been updated.
nl: De groepsrol %label is bijgewerkt.

en: The group type %label has been updated.
nl: Het groepstype %label is bijgewerkt.

en: Adds users to groups as members.
nl: Voegt gebruikers aan groepen toe.

en: Edit node link
nl: Inhoud-link bewerken

en: Delete node link
nl: Inhoud-link verwijderen

en: Content relation
nl: Inhoudsrelatie

en: Disable the account and keep its content and groups.
nl: Schakel het account uit en behoud de inhoud en groepen ervan.

en: Does not affect groups.
nl: Heeft geen invloed op groepen.

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
nl: {{ arguments.gid|placeholder }} leden

en: {{ arguments.gid|placeholder }} nodes
nl: {{ arguments.gid|placeholder }} inhoud

en: Save group and membership
nl: Groep en lidmaatschap opslaan

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
nl: Een vlag die aangeeft of dit een standaardrevisie was toen hij opgeslagen werd.

en: Enforced
nl: Afgedwongen
