Group (2.0.0-alpha3) - en to pt translation catalogue (144 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Delete group
pt: Apagar grupo

en: Administration
pt: Administração

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Rótulo

en: View
pt: Ver

en: Updated
pt: Atualizado

en: n/a
pt: n/d

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Configure
pt: Configurar

en: Exclude
pt: Excluir

en: All
pt: Tudo

en: Page
pt: Página

en: Roles
pt: Papéis

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Published
pt: Publicado

en: Group ID
pt: ID do Grupo

en: Title field label
pt: Rótulo do campo título

en: Revisions
pt: Revisões

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Desc
pt: Decrescente

en: Owner
pt: Proprietário

en: Members
pt: Membros

en: group
pt: grupo

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Install
pt: Instalar

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Group members
pt: Membros do grupo

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram salvas.

en: Permissions
pt: Permissões

en: Installed
pt: Instalado

en: Scope
pt: Escopo

en: Date created
pt: Data de criação

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: Edit member
pt: Editar membro

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Group settings
pt: Configurações de grupo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Join group
pt: Inscrever-se no grupo

en: Leave group
pt: Deixar o grupo

en: Permission
pt: Permissão

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
pt: @type: apagada a revisão %revision de %title.

en: Group node
pt: Node de grupo

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Available
pt: Disponível

en: Edit node
pt: Editar o node

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Joined
pt: Inscrito

en: Delete node
pt: Apagar post

en: Member
pt: Membro

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Save permissions
pt: Salvar permissões

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Delete relation
pt: Excluir relação

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Admin
pt: Administrar

en: Add new content
pt: Adicionar novo conteúdo

en: Created on
pt: Criado em

en: @type %title has been created.
pt: @type %title foi criado.

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi atualizado.

en: Group nodes
pt: Nodes de grupo

en: Group types
pt: Tipos de grupo

en: Add @name
pt: Adicionar @name

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
pt: A revisão de %revision-date do(a) @type %title foi apagada.

en: Delete earlier revision
pt: Apagar versão mais antiga

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Add member
pt: Adicionar membro

en: Published status
pt: Status

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Nome de máquina inválido. Informe um nome diferente de %invalid.

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: Group type
pt: Tipo de grupo

en: Edit permissions
pt: Editar permissões

en: Filter by plugin
pt: Filtrar por plugin

en: Group permissions
pt: Permissões de grupo

en: Group content
pt: O conteúdo do grupo

en: Group content type
pt: Tipo de conteúdo do grupo

en: Group permission
pt: Permissão de grupo

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Group membership
pt: Participação em grupo

en: Remove member
pt: Remover membro

en: Revision user
pt: Usuário da revisão

en: Briefly describe the changes you have made.
pt: Descreva resumidamente as mudanças feitas.

en: Edit %label
pt: Editar %label

en: Edit relation
pt: Editar relação

en: The time that the current revision was created.
pt: O horário de criação da revisão atual.

en: The user ID of the author of the current revision.
pt: O ID do usuário autor da revisão atual.

en: Add existing content
pt: Adicionar conteúdo existente

en: Group role
pt: Papel do grupo

en: Save group type
pt: Salvar o tipo do grupo

en: Outsider
pt: Forasteiro

en: Plugin ID
pt: ID do Plug-in

en: Whether a new revision should be created by default
pt: Define se uma nova revisão deve ser criada por padrão

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: Revision create time
pt: Horário de criação da revisão

en: Default revision
pt: Revisão padrão

en: Add group type
pt: Adicionar um tipo de grupo

en: Group operations
pt: Operações do grupo

en: Adds users to groups as members.
pt: Adiciona usuários como membros de grupos.

en: @entity_type group content
pt: Conteúdo do grupo de @entity_type

en: group content item
pt: item de conteúdo de grupo

en: This text will be displayed on the <em>Add group</em> page.
pt: Este texto será exibido na página <em> Adicionar grupo </em>.

en: No members available.
pt: Nenhum membro inscrito

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
pt: {{ arguments.gid|placeholder }} membros

en: Create @group_type and become a member
pt: Criar um(a) @group_type e tornar-se um membro

en: This will make sure that anyone who creates a group of this type will automatically become a member of it.
pt: Isso garantirá que qualquer pessoa que crie um grupo desse tipo se torne automaticamente membro dele.

en: Group creator must complete their membership
pt: O criador do grupo deve concluir sua participação

en: Create @group_type
pt: Criar @group_type

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
pt: Uma sinalização indicando se esta era a revisão padrão quando foi salva.

en: Add @group_type_label
pt: Adicionar @group_type_label
