Group (2.0.0-rc1) - en to it translation catalogue (101 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Groups
it: Gruppi

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Delete group
it: Elimina gruppo

en: Administration
it: Amministrazione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Back
it: Indietro

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: n/a
it: n/d

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Configure
it: Configura

en: Exclude
it: Escludi

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Group ID
it: ID Gruppo

en: Title field label
it: Etichetta del campo titolo

en: Revisions
it: Revisioni

en: URL alias
it: Alias URL

en: Nodes
it: Nodi

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: group
it: gruppo

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Install
it: Installa

en: Edit group
it: Modifica gruppo

en: Add group
it: Aggiungi gruppo

en: Sort by
it: Ordina per

en: Group members
it: Membri del gruppo

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Manual
it: Manuale

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Reference
it: Riferimento

en: Permissions
it: Permessi

en: Installed
it: Installato

en: Scope
it: Portata

en: Date created
it: Data di creazione

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Group settings
it: Impostazioni dei gruppi

en: Apply
it: Applica

en: Permission
it: Permesso

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
it: @type: eliminata la revisione %revision di %title.

en: Provided by
it: Fornito da

en: Available
it: Disponibile

en: Offset
it: Scostamento

en: Joined
it: Iscritto

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Save permissions
it: Salva i permessi

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Add new content
it: Aggiungi nuovo contenuto

en: Created on
it: Creato il

en: Config
it: Configurazione

en: @type %title has been created.
it: @type %title è stato creato.

en: @type %title has been updated.
it: Il @type %title è stato aggiornato.

en: Add @name
it: Aggiungi @name

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
it: La revisione del %revision-date di @type %title è stata eliminata.

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Not restricted
it: Non limitato

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Date changed
it: Data cambiata

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: Group type
it: Tipi di gruppo

en: Edit permissions
it: Modificare i permessi

en: Filter by plugin
it: Filtra per plugin

en: Group permissions
it: Permessi del gruppo

en: Master
it: Principale

en: Group membership
it: Appartenenza del gruppo

en: Edit %label
it: Modifica %label

en: Plugin ID
it: ID del plugin

en: Whether a new revision should be created by default
it: Se sia necessario creare una nuova revisione come impostazione predefinita
