Group Content Menu (2.0.3) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Group
fr: Groupe

en: disabled
fr: désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Label
fr: Libellé

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Edit menu
fr: Modifier le menu

en: Delete menu
fr: Supprimer le menu

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: Translate
fr: Traduire

en: Starting level
fr: Niveau de départ

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: Parent link
fr: Lien parent

en: Provide a menu link
fr: Fournir un lien de menu

en: Shown when hovering over the menu link.
fr: S'affiche au survol du lien du menu.

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Enable @title menu link
fr: Activer le lien de menu @title

en: logged in users only
fr: utilisateurs connectés seulement

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
fr: Les liens de menu ayant un poids plus faible sont affichés avant ceux ayant un poids plus élevé.

en: Maximum number of levels
fr: Nombre de niveaux maximum

en: Menu levels
fr: Niveaux de menu

en: Initial menu level
fr: Niveau de menu initial

en: The menu will only be visible if the menu item for the current page is at or below the selected starting level. Select level 1 to always keep this menu visible.
fr: Le menu ne sera visible que si l'élément de menu de la page actuelle est égal ou inférieur au niveau de départ sélectionné. Sélectionner le niveau 1 pour que ce menu soit toujours gardé visible.

en: Maximum number of menu levels to display
fr: Nombre maximum de niveaux de menu à afficher

en: The maximum number of menu levels to show, starting from the initial menu level. For example: with an initial level 2 and a maximum number of 3, menu levels 2, 3 and 4 can be displayed.
fr: Le nombre maximal de niveaux de menu à afficher, à partir du niveau de menu initial. Par exemple : avec un niveau initial 2 et un nombre maximum de 3, les niveaux de menu 2, 3 et 4 peuvent être affichés.

en: There are no menu links yet. <a href=":url">Add link</a>.
fr: Il n'y a pour l'instant aucun lien de menu. <a href=":url">Ajouter un lien</a>.

en: <q>Log in</q> for anonymous users
fr: <q>Se connecter</q> pour les utilisateurs anonymes

en: This field has been disabled by the plugin to guarantee the functionality that's expected of it.
fr: Ce champ a été désactivé par le plugin pour garantir la fonctionnalité attendue.

en: Expand all items
fr: Déplier tous les éléments

en: Expand all menu items
fr: Déplier tous les éléments de menu

en: Override the option found on each menu link used for expanding children and instead display the whole menu tree as expanded.
fr: Surcharger l'option trouvée sur chaque lien de menu utilisée pour déplier les enfants et à la place afficher l'arborescence entière de menu comme dépliée.
