gText (9.0.10) - en to fr translation catalogue (28 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Save
fr: Enregistrer

en: Filter
fr: Filtrer

en: Source string
fr: Chaîne source

en: Replace
fr: Remplacer

en: Plural
fr: Pluriel

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: not set
fr: non défini

en: Save translations
fr: Enregistrer les traductions

en: String contains
fr: La chaîne contient

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
fr: Laisser vide pour afficher tous les termes. La recherche est sensible à la casse.

en: Text group
fr: Groupes de texte

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fr: La chaîne soumise contient des balises HTML invalides : %string

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fr: Tentative de soumission d'une traduction contenant des balises HTML invalides : %string

en: Filter translatable strings
fr: Filtrer les chaînes traduisibles

en: Saved
fr: Enregistré

en: Singular form
fr: Singulier

en: Plural form
fr: Forme plurielle

en: Simple text
fr: Texte simple

en: The strings have been saved.
fr: Les chaînes de caractères ont été enregistrées.

en: In Context
fr: Dans le contexte

en: First plural form | @count. plural form
fr[0]: Première forme plurielle
fr[1]: @count. forme plurielle

en: Source string (@language)
fr: Chaîne de caractères source (@language)

en: Built-in English
fr: Anglais intégré

en: Translated string (@language)
fr: Chaîne de caractères traduite (@language)

en: Plural variants
fr: Variantes plurielles
