gText (9.0.7) - en to pt translation catalogue (27 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Settings
pt: Configurações

en: Save
pt: Salvar

en: Filter
pt: Filtrar

en: Source string
pt: Expressão original

en: Replace
pt: Substituir

en: Multilingual
pt: Multi-idioma

en: not set
pt: não definido

en: Save translations
pt: Salvar traduções

en: String contains
pt: Texto contém

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
pt: Deixe em branco para mostrar todas as strings. A pesquisa diferencia letras maíuculas e minúsculas.

en: Text group
pt: Grupo de texto

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
pt: A string enviada contém HTML não permitido: %string

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
pt: Houve uma tentativa de enviar uma string traduzida com tags HTML não permitidas: %string

en: Filter translatable strings
pt: Filtrar textos traduzíveis

en: Saved
pt: Salvo

en: Singular form
pt: Singular

en: Plural form
pt: Plural

en: Simple text
pt: Texto simples

en: The strings have been saved.
pt: As strings foram salvas.

en: In Context
pt: No Contexto

en: First plural form | @count. plural form
pt[0]: Primeira forma de plural
pt[1]: @count. forma plural

en: Source string (@language)
pt: Sequência de origem (@language)

en: Built-in English
pt: Inglês Nativo

en: Translated string (@language)
pt: Sequência traduzida (@language)

en: Plural variants
pt: Variantes de plural
