GTFS Utilities (2.0.0) - en to hu translation catalogue (61 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Currency
hu: Pénznem

en: error
hu: hiba

en: Download
hu: Letölt

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: default
hu: alapértelmezés

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Insert
hu: Beszúrás

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: View
hu: Megtekintés

en: Filename
hu: Fájlnév

en: ID
hu: Azonosító

en: Created
hu: Létrehozva

en: Revisions
hu: Változatok

en: Authored by
hu: Szerző

en: Price
hu: Ár

en: Start date
hu: Kezdődátum

en: End date
hu: Végdátum

en: Location Type
hu: Helyszín típusa

en: Feeds
hu: Hírcsatornák

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Block ID
hu: Blokk ID

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Start Time
hu: Kezdés ideje

en: End Time
hu: Befejezés ideje

en: Changed
hu: Módosítva

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Zone ID
hu: Zóna ID

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Short Name
hu: Rövid név

en: Finish
hu: Befejezés

en: Route
hu: Útvonal

en: Direction
hu: Irány

en: Directions
hu: Útmutatások

en: Delete all revisions
hu: Összes korábbi változat törlése

en: Feed ID
hu: Hírcsatorna azonosító

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: Payment Method
hu: Fizetés módja

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: Entity Type
hu: Entitástípus

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Revision translation affected
hu: Változat fordítása érintve

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hu: Azt jelöli, hogy a fordítás utolsó módosítása a jelenlegi változathoz tartozik.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Revert content shared among translations
hu: Fordítások között megosztott tartalom visszaállítása
