GTFS Utilities (2.0.0) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Currency
it: Valuta

en: error
it: errore

en: Download
it: Scarica

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: default
it: predefinito

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Insert
it: Inserisci

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: View
it: Visualizza

en: Filename
it: Nome file

en: Created
it: Creato

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Price
it: Prezzo

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Finish
it: Termina

en: Route
it: Itinerario

en: Direction
it: Direzione

en: Directions
it: Indicazioni

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Feed ID
it: ID del feed

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
