GTFS Utilities (2.0.0) - en to ja translation catalogue (57 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Currency
ja: 通貨

en: error
ja: エラー

en: Download
ja: ダウンロード

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: default
ja: デフォルト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: View
ja: ビュー

en: Filename
ja: ファイル名

en: Created
ja: 作成

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Price
ja: 価格

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Stop
ja: 停止

en: Feeds
ja: フィード

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Revert
ja: 戻す

en: Block ID
ja: ブロックID

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Start Time
ja: 開始時間

en: End Time
ja: 終了時間

en: Changed
ja: 変更済

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Zone ID
ja: ゾーン ID

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Finish
ja: 終了

en: Route
ja: ルート

en: Direction
ja: 方向

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Feed ID
ja: フィードID

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: hash
ja: ハッシュ

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す
