GTFS Utilities (2.0.0) - en to nl translation catalogue (60 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Currency
nl: Valuta

en: error
nl: fout

en: Download
nl: Downloaden

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: default
nl: standaard

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Insert
nl: Invoegen

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: View
nl: Weergeven

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Revisions
nl: Revisies

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Price
nl: Prijs

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Block ID
nl: Blok-ID

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: Start Time
nl: Starttijd

en: End Time
nl: Eindtijd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Zone ID
nl: Zone-ID

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Finish
nl: Voltooien

en: Direction
nl: Richting

en: Directions
nl: Instructies

en: Delete all revisions
nl: Alle revisies verwijderen

en: Feed ID
nl: Feed-ID

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Payment Method
nl: Betaalmethode

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Agency
nl: Overheidsinstelling

en: Departure time
nl: Vertrektijd

en: Arrival time
nl: Aankomsttijd

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Revert content shared among translations
nl: Inhoud terugzetten die gedeeld wordt tussen vertalingen
