GTFS Utilities (2.0.0) - en to ru translation catalogue (63 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Currency
ru: Валюта

en: error
ru: ошибка

en: Download
ru: Скачать

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: default
ru: по умолчанию

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Insert
ru: Вставить

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: View
ru: Просмотр

en: Filename
ru: Имя файла

en: Created
ru: Создано

en: Revisions
ru: Редакции

en: Authored by
ru: Автор

en: Price
ru: Цена

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Location Type
ru: Тип местоположения

en: Stop
ru: Остановить

en: Feeds
ru: Потоки данных

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Revert
ru: Вернуть

en: Block ID
ru: ID блока

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Start Time
ru: Время начала

en: End Time
ru: Время окончания

en: Changed
ru: Изменение

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Short Name
ru: Краткое имя

en: Finish
ru: Готово

en: Route
ru: Маршрут

en: Direction
ru: Направление

en: Directions
ru: Направление

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: Feed ID
ru: ID ленты

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Payment Method
ru: Метод оплаты

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: hash
ru: хэш

en: Routes
ru: Маршруты

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов
