Guardr (2.0.0) - en to fa translation catalogue (40 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Body
fa: بدنه

en: Article
fa: مقاله

en: Comments
fa: نظر‌یات

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Search
fa: جستجو

en: Image
fa: تصویر

en: Help
fa: راهنما

en: Audio
fa: صوتی

en: Picture
fa: تصویر

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Comment
fa: نظر

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Tools
fa: ابزارها

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: Video
fa: ویدیو

en: Tabs
fa: زبانه ها

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Administrator
fa: مدیر

en: Main navigation
fa: پیمایدنۀ اصلی

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Powered by Drupal
fa: نیرو گرفته از دروپال

en: Breadcrumbs
fa: سلسله صفحات

en: All content
fa: تمامی محتوا

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Wide
fa: پهن

en: Primary admin actions
fa: اقدامات اصلی مدیر

en: User account menu
fa: قائم حساب کابرا

en: Max 650x650
fa: حد اکثر 650x650

en: Narrow
fa: باریک
