Guardr (2.0.0) - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Article
pt: Artigo

en: Comments
pt: Comentários

en: On
pt: Habilitado

en: Search
pt: Buscar

en: Image
pt: Imagem

en: Help
pt: Ajuda

en: Audio
pt: Áudio

en: Picture
pt: Foto

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: Off
pt: Desligado

en: Comment
pt: Comentário

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Document
pt: Documento

en: Tabs
pt: Abas

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Audio file
pt: Arquivo de áudio

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Administrator
pt: Administrador

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Video file
pt: Arquivo de vídeo

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Wide
pt: Largo

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Website feedback
pt: Entre em contato

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pt: Digite uma lista separada por vírgulas. Por exemplo: Amsterdam, Cidade do México, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Max 1300x1300
pt: Máx 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: A locally hosted audio file.
pt: Um arquivo de áudio hospedado localmente.

en: A locally hosted video file.
pt: Um arquivo de vídeo hospedado localmente.

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente no YouTube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pt: Reverter para rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pt: Reverter

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um arquivo ou documento carregado, como um PDF.
