Guardr (8.x-1.0-alpha7) - en to uk translation catalogue (39 entries)

en: Article
uk: Стаття

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Search
uk: Пошук

en: Help
uk: Довідка

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Off
uk: Вимкнено

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: User login
uk: Вхід

en: Tools
uk: Інструменти

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: All content
uk: Всі матеріали

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Wide
uk: Широкий

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Website feedback
uk: Зворотний зв'язок вебсайту

en: Max 1300x1300
uk: Максимум 1300x1300

en: Max 2600x2600
uk: Максимум 2600x2600

en: Max 325x325
uk: Максимум 325x325

en: Max 650x650
uk: Максимум 650x650

en: Narrow
uk: Вузький
