Guesthouse Lite (8.x-1.4) - en to fr translation catalogue (36 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Search
fr: Rechercher

en: Help
fr: Aide

en: Basic Settings
fr: Paramètres de base

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Banner
fr: Bannière

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Content Top
fr: Haut de contenu

en: Content Bottom
fr: Bas de contenu

en: Red
fr: Rouge

en: Purple
fr: Violet

en: Pink
fr: Rose

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: read
fr: lire

en: Featured
fr: Recommandés

en: Font Settings
fr: Réglages de Police

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: wide
fr: large

en: Footer Bottom
fr: Bas du pied de page

en: Region settings
fr: Paramètres de la région

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: Search...
fr: Chercher...

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: Header First
fr: Premier en-tête

en: Header Second
fr: Second en-tête

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Footer Third
fr: Troisième pied de page

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
fr: Un thème flexible, adaptatif, <em>mobile first</em>  permettant le changement de couleur composé de plusieurs régions.

en: Slideout
fr: Glisser

en: Highlighted Top
fr: Mise en évidence de haut de page
