Guidelines (1.0.2) - en to ja translation catalogue (49 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Images
ja: イメージ

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Description
ja: 説明

en: Edit
ja: 編集

en: Weight
ja: ウェイト

en: root
ja: ルート

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: View
ja: ビュー

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Custom
ja: カスタム

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: Items
ja: アイテム

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Terms
ja: ターム

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Revert
ja: 戻す

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Target
ja: ターゲット

en: Relations
ja: 関連

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Weight value must be numeric.
ja: ウェイトは数値である必要があります。

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: The parents of this term.
ja: このタームの親。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す
