Guidelines (1.0.4) - en to hu translation catalogue (64 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Images
hu: Képek

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Weight
hu: Súly

en: Required
hu: Szükséges

en: root
hu: gyökér

en: Name
hu: Név

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: View
hu: Megtekintés

en: ID
hu: Azonosító

en: Created
hu: Létrehozva

en: Node
hu: Tartalom

en: Custom
hu: Egyéni

en: Revisions
hu: Változatok

en: Global settings
hu: Általános beállítások

en: Items
hu: Tételek

en: Authored by
hu: Szerző

en: Terms
hu: Kifejezések

en: Optional
hu: Nem kötelező

en: Full
hu: Teljes

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Switch
hu: Váltás

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Changed
hu: Módosítva

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Sort
hu: Sorbarendezés

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: Target
hu: Cél

en: Relations
hu: Kapcsolatok

en: Delete all revisions
hu: Összes korábbi változat törlése

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: Weight value must be numeric.
hu: A súlyozás számérték kell legyen.

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Preview before submitting
hu: Előnézet beküldés előtt

en: View mode
hu: Nézetmód

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: The parents of this term.
hu: A kifejezés szülői.

en: Back to content editing
hu: Vissza a tartalomszerkesztéshez

en: Leave preview?
hu: Előnézet elhagyása?

en: Leave preview
hu: Előnézet elhagyása

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
hu: Az előnézet elhagyásakor a nem mentett adatok elvesznek. Biztosan el lehet hagyni az előnézetet?

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
hu: A CTRL billentyű és bal egérgomb együttes lenyomása, megakadályozza ennek a párbeszédpanelnek a megjelenését és továbblép a kattintott hivatkozásra.

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Revision translation affected
hu: Változat fordítása érintve

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hu: Azt jelöli, hogy a fordítás utolsó módosítása a jelenlegi változathoz tartozik.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Revert content shared among translations
hu: Fordítások között megosztott tartalom visszaállítása
