Gutenberg (3.0.0) - en to kn translation catalogue (210 entries)

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Image size
kn: ಚಿತ್ರದ ಅಳತೆ

en: Previous
kn: ಹಿಂದಿನ

en: Next
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ

en: Pages
kn: ಪುಟಗಳು(_e):

en: Reset to defaults
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತವಾದದ್ದಕ್ಕೆ  ಮರಳಿಸು

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Submit
kn: ಸಲ್ಲಿಸಿ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: Private
kn: ಖಾಸಗಿ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Public
kn: ಸಾರ್ವಜನಿಕ

en: Read more
kn: ಮುಂದೆ ಓದಿ

en: More
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ

en: Tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್‍ಗಳು

en: Taxonomy
kn: ವರ್ಗೀಕರಣ

en: Documentation
kn: ದಸ್ತಾವೇಜು

en: Categories
kn: ವರ್ಗಗಳು

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: File
kn: ಕಡತ

en: Tag
kn: ಟ್ಯಾಗ್

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: Quote
kn: ಉಲ್ಲೇಖ

en: Link
kn: ಕೊಂಡಿ

en: Image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Category
kn: ವರ್ಗ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: Field
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Preview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Background Color
kn: ಹಿನ್ನಲೆ ಬಣ್ಣ

en: Insert
kn: ಸೇರಿಸಿ

en: Update
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Top
kn: ಮೇಲಿನ/ಮೊದಲ

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದಾದ

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: Audio
kn: ಆಡಿಯೋ

en: Menu
kn: ಮೆನು

en: Display Settings
kn: <b>ಪ್ರದರ್ಶಕದ ಸಂಯೋಜನೆಗಳು</b>

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Theme
kn: ಪರಿಸರವಿನ್ಯಾಸ

en: Layout
kn: ಹೊರವಿನ್ಯಾಸ

en: Upload
kn: ಅಪ್ ಲೋಡ್ ಮಾಡಿ

en: blog
kn: ಬ್ಲಾಗ್

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: Contact
kn: ಸಂಪರ್ಕ

en: Date Format
kn: ದಿನಾಂಕ ವಿನ್ಯಾಸ

en: Create
kn: ಸೃಜಿಸು

en: Include
kn: ಸೇರಿಸು

en: Horizontal
kn: ಅಡ್ಡಲಾದ

en: Vertical
kn: ಲಂಬ

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: Year
kn: ವರ್ಷ

en: Block
kn: ಖಂಡ

en: Bottom
kn: ಕೆಳ

en: Logo
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Drupal
kn: ಡ್ರುಪಾಲ್

en: Header
kn: ಹೆಡರ್

en: Selected
kn: ಆರಿಸಲಾದ

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Comment
kn: ಅಭಿಪ್ರಾಯ

en: Term
kn: ಅವಧಿ

en: Heading
kn: ಹೆಡಿಂಗ್

en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: OK
kn: ಸರಿ

en: Advanced
kn: ಸುಧಾರಿತ

en: Width
kn: ಅಗಲ

en: Height
kn: ಎತ್ತರ

en: Linear
kn: ರೇಖಾತ್ಮಕ

en: Thumbnail
kn: ತಂಬ್‌ನೈಲ್‌

en: Medium
kn: ಮಧ್ಯಮ

en: Media
kn: ಮಾಧ್ಯಮ

en: Month
kn: ತಿಂಗಳು

en: Details
kn: ವಿವರಣೆಗಳು

en: Current
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಖಂಡ

en: Mobile
kn: ಮೊಬೈಲ್

en: General
kn: ಜನರಲ್

en: Border
kn: ಅಂಚು

en: Day
kn: ದಿನ

en: Table
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: January
kn: ಜನವರಿ

en: February
kn: ಫೆಬ್ರವರಿ

en: March
kn: ಮಾರ್ಚ್

en: April
kn: ಎಪ್ರಿಲ್

en: May
kn: ಮೇ

en: June
kn: ಜೂನ್

en: July
kn: ಜುಲೈ

en: August
kn: ಆಗಸ್ಟ್

en: September
kn: ಸೆಪ್ಟೆಂಬರ್

en: October
kn: ಅಕ್ಟೋಬರ್

en: November
kn: ನವೆಂಬರ್

en: December
kn: ಡಿಸೆಂಬರ್

en: Base
kn: ಮೂಲ

en: Align
kn: ಹೊಂದಿಸು

en: Background color
kn: ಹಿನ್ನಲೆ ಬಣ್ಣ

en: Text color
kn: ಪಠ್ಯ ಬಣ್ಣ

en: Navigation
kn: ಸಂಚಾರ

en: Color
kn: ಬಣ್ಣ

en: Appearance
kn: ಗೋಚರಿಕೆ(_A):

en: Square
kn: ಚೌಕ

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: List View
kn: ಪಟ್ಟಿ ನೋಟ

en: Tools
kn: ಉಪಕರಣಗಳು

en: Filters
kn: ಕಡತ(_F)

en: Untitled
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ ಇಲ್ಲದ

en: Uncategorized
kn: ಅವರ್ಗೀಕೃತ

en: Pattern
kn: ವಿನ್ಯಾಸ

en: Template
kn: ಟೆಂಪ್ಲೇಟ್

en: Close
kn: ಮುಚ್ಚು

en: Notifications
kn: <b>ಸೂಚನೆಗಳು</b>

en: Root
kn: ಮೂಲ

en: block
kn: ಖಂಡ

en: English
kn: ಇಂಗ್ಲಿಷ್

en: Clear
kn: ತೆರವುಗೊಳಿಸು

en: Undo
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Search results
kn: ಶೋಧನೆಯ ಫಲಿತಾಂಶಗಳು

en: Replace
kn: ಬದಲಾಯಿಸು

en: Font size
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ಗಾತ್ರ

en: Posts
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು

en: Empty
kn: ಖಾಲಿ

en: Log out
kn: ನಿರ್ಗಮಿಸು

en: Left
kn: ಎಡ

en: Right
kn: ಬಲ

en: Hours
kn: ಗಂಟೆಗಳು

en: White
kn: ಶ್ವೇತ

en: Video
kn: ವೀಡಿಯೋ

en: Superscript
kn: ಸೂಪರ್-ಸ್ಕ್ರಿಪ್ಟ್‍

en: Metadata
kn: ಮೆಟಾಡಾಟ

en: Link color
kn: ಕೊಂಡಿಯ ಬಣ್ಣ

en: Duplicate
kn: ನಕಲು

en: Regular
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Standard
kn: ಶಿಷ್ಟ

en: Templates
kn: ಮಾದರಿಗಳು

en: Diagonal
kn: ಸಂಜ್ಞೆ

en: Document
kn: ದಸ್ತಾವೇಜು

en: New
kn: ಹೊಸ

en: image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Minutes
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Keyboard shortcuts
kn: ಕೀಲಿಮಣೆ ಶಾರ್ಟ್-ಕಟ್‌ಗಳು

en: Headers
kn: ಹೆಡರ್‌ಗಳು

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Select
kn: ಆರಿಸಿ

en: Examples
kn: ಉದಾಹರಣೆಗಳು

en: Bold
kn: ಬೋಲ್ಡ್‍

en: Copy
kn: ಕಾಪಿ ಮಾಡು

en: Plugins
kn: ಪ್ಲಗ್‌ಇನ್‌ಗಳು

en: Blocks
kn: ಇಟ್ಟಿಗೆಗಳು

en: Move down
kn: ಕೆಳಕ್ಕೆ ನಡೆಸು

en: Move up
kn: ಮೇಲಕ್ಕೆ ನಡೆಸು

en: Redo
kn: ಪುನಃ ಮಾಡು

en: Italic
kn: ಇಟಾಲಿಕ್

en: Editor
kn: ಸಂಪಾದಕ

en: Subscript
kn: ಸಬ್‍ಸ್ಕ್ರಿಪ್ಟ್‍

en: Indent
kn: ಇಂಡೆಂಟ್

en: Unknown error
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ ದೋಷ

en: Auto
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ

en: No posts found.
kn: ಯಾವುದೇ ಬರಹಗಳು ಇಲ್ಲ

en: Border color
kn: ಅಂಚಿನ ಬಣ್ಣ:

en: Skip
kn: ಉಪೇಕ್ಷಿಸಿ

en: Loading
kn: ಲೋಡ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Shadow
kn: ನೆರಳು

en: Keyword
kn: ಮುಖ್ಯಪದ

en: Columns
kn: ಕಾಲಂಗಳು

en: Black
kn: ಕಪ್ಪು

en: Finish
kn: ಮುಗಿಸು

en: Underline
kn: ಕೆಳಗೆರೆ ಎಳೆ

en: Paragraph
kn: ಪ್ಯಾರಾಗ್ರಾಫ್

en: Font family
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ಪರಿವಾರ

en: About
kn: ಕುರಿತು

en: Preferences
kn: ಇಚ್ಛೆಗಳು

en: Keyboard Shortcuts
kn: ಕೀಲಿಮಣೆ ಶಾರ್ಟ್-ಕಟ್‍ಗಳು

en: Zoom
kn: ಹಿಗ್ಗಿಸು

en: Landscape
kn: ಪ್ರಕೃತಿ ದೃಶ್ಯ

en: Portrait
kn: ಭಾವಚಿತ್ರ

en: pixels
kn: ಪಿಕ್ಸೆಲ್‍ಗಳು

en: Widgets
kn: ವಿಜೆಟ್

en: Words
kn: ಪದಗಳು

en: Light
kn: ತಿಳಿಯಾದ

en: Cover
kn: ಕೋವರ್

en: Chat
kn: ಹರಟೆ

en: Draft
kn: ಡ್ರಾಪ್ಟ್

en: Only
kn: ಕೇವಲ

en: Font style
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ವರ್ಗ

en: Desktop
kn: ಗಣಕತೆರೆ

en: Rotate
kn: ತಿರುಗಿಸು

en: Move right
kn: ಬಲಕ್ಕೆ ನಡೆಸು

en: Move left
kn: ಎಡಕ್ಕೆ ನಡೆಸು

en: Saving
kn: ಛಾಯೆ

en: Font weight
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ತೂಕ
