Gutenberg (3.0.4) - en to id translation catalogue (237 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Image size
id: Ukuran gambar

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Private
id: Privat

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Read more
id: Selengkapnya

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Categories
id: Kategori

en: Version
id: Versi

en: Find out more
id: Cari tahu lebih lanjut

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: Block settings
id: Pengaturan blok

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Back
id: Kembali

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Image settings
id: Pengaturan gambar

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Time
id: Waktu

en: Add
id: Tambah

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Add item
id: Tambah pokok menu

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: Upload
id: Unggah

en: User
id: Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: Create
id: Buat

en: Include
id: Termasuk

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: No Title
id: Tanpa Judul

en: All
id: Semua

en: Year
id: Tahun

en: Block
id: Blok

en: Add block
id: Tambah blok

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Site
id: Situs

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Selected
id: Terpilih

en: Custom
id: Tersuai

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Term
id: Istilah

en: Contains
id: Mengandung

en: Heading
id: Judul

en: Nodes
id: Node

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Medium
id: Sedang

en: Month
id: Bulan

en: Details
id: Rincian

en: Current
id: Saat ini

en: Code
id: Kode

en: General
id: Umum

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: November
id: Nopember

en: December
id: Desember

en: Align
id: Ratakan

en: Loop
id: Pengulangan

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Navigation
id: Navigasi

en: Color
id: Warna

en: Appearance
id: Penampilan

en: Square
id: Kotak

en: Anonymous
id: Anonim

en: List View
id: Daftar Tampilan

en: Does Not Contain
id: Tidak mengandung

en: Tools
id: Alat

en: Filters
id: Filter

en: Order
id: Urutan

en: Uncategorized
id: Tidak dikategorikan

en: Pattern
id: Pola

en: Close
id: Tutup

en: Original
id: Asli

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Additional
id: Tambahan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Root
id: Akar utama

en: block
id: blok

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Clear
id: Bersihkan

en: Undo
id: Batalkan

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Replace
id: Tiban

en: Delete menu
id: Hapus menu

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Period
id: Periode

en: Posts
id: Pos

en: Link label
id: Label tautan

en: Empty
id: Kosong

en: Log out
id: Logout

en: No results found.
id: Tidak ada hasil

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: White
id: Putih

en: Convert
id: Konversikan

en: Superscript
id: Superskrip

en: Link color
id: Warna tautan

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Standard
id: Standar

en: Templates
id: Templat

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Document
id: Dokumen

en: New
id: Baru

en: image
id: gambar

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Examples
id: Contoh

en: Bold
id: Tebal

en: Copy
id: Salin

en: Plugins
id: Plugin

en: Blocks
id: Blok

en: Permalink
id: Link permanen

en: Publish
id: Tampilkan

en: Redo
id: Kembalikan

en: Italic
id: Miring

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Menu name
id: Nama menu

en: Autoplay
id: Putar otomatis

en: Plugin settings
id: Pengaturan plugin

en: Subscript
id: Subskrip

en: Indent
id: Indentasi

en: Outdent
id: Hapus spasi didepan

en: Unlink
id: Tidak ditautkan

en: Avatar size
id: Ukuran avatar

en: Loading
id: Memuat

en: Blockquote
id: Blok kutipan

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Columns
id: Kolom

en: Offset
id: Letak

en: Black
id: Hitam

en: Field mapping
id: Petakan field

en: Finish
id: Selesai

en: Number of comments
id: Jumlah komentar

en: Underline
id: Garis bawah

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Crop
id: Pangkas

en: Insert Image
id: Sisipkan Gambar

en: Patterns
id: Pola

en: pixels
id: piksel

en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

en: Bottom Right
id: Kanan Bawah

en: Add Link
id: Tambah tautan

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Top Right
id: Kanan Atas

en: Comma
id: Koma

en: Text settings
id: Pengaturan teks

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Link title
id: Tautan judul

en: Draft
id: Konsep

en: Link settings
id: Pengaturan tautan

en: Numbered list
id: Daftar angka

en: Not set
id: Tidak disetel

en: post
id: pos

en: Source language
id: Sumber bahasa

en: Media settings
id: Pengaturan Media

en: Align left
id: Rata kiri

en: Align center
id: Rata tengah

en: Align right
id: Rata kanan

en: Justify
id: Rata kanan kiri

en: Font style
id: Gaya huruf

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Styles
id: Gaya

en: Rotate
id: Rotasikan

en: Saving
id: Menyimpan

en: Typography
id: Tipografi

en: Formatter settings
id: Pengaturan formatter

en: Remove block
id: Hapus blok

en: Media Library
id: Perpustakaan Media

en: Reusable
id: Dapat digunakan kembali

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Aside
id: di samping

en: Asc
id: Urutan turun

en: HTML element
id: Elemen HTML

en: Top Center
id: Tengah Atas

en: Bottom Center
id: Tengah Bawah

en: Headings
id: Judul

en: Wide
id: Lebar

en: Responsive
id: Responsif

en: Loading…
id: Memuat...

en: Navigation settings
id: Pengaturan navigasi

en: Muted
id: Meredam

en: Contact us
id: Kontak kami

en: Media library
id: Perpustakaan media
