Gutenberg (3.0.4) - en to is translation catalogue (178 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Image size
is: Stærð myndar

en: Previous
is: Fyrri

en: Next
is: Næsta

en: Pages
is: Síður

en: Reset to defaults
is: Endurstilla í sjálfgefin gildi

en: Status
is: Staða

en: Submit
is: Vista

en: Content
is: Innihald

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Public
is: Almenn

en: Read more
is: Lesa meira

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: Tags
is: Efnisorð

en: Taxonomy
is: Flokkun

en: Categories
is: Flokkar

en: Version
is: Útgáfa

en: File
is: Skrá

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Display settings
is: Birtingastillingar

en: Block settings
is: Blokkastillingar

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Import
is: Flytja inn

en: Export
is: Flytja út

en: Back
is: Til baka

en: Field
is: Svæði

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Image settings
is: Myndastillingar

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Background Color
is: Bakgunnslitur

en: Insert
is: Setja inn

en: Update
is: Uppfæra

en: Top
is: Toppur

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: Time
is: Tími

en: Add
is: Bæta við

en: Audio
is: Hljóð

en: URL
is: vefslóð

en: Menu
is: Valmynd

en: Number of items
is: Fjöldi hluta

en: Add item
is: Bæta við hluta

en: Text
is: Texti

en: Theme
is: Þema

en: Layout
is: Útlit

en: Item added.
is: Hlut bætt við.

en: Upload
is: Hlaða upp

en: blog
is: blogg

en: User
is: Notandi

en: Options
is: Möguleikar

en: Contact
is: Tengiliður

en: Create
is: Stofna

en: Include
is: Telja með

en: Exclude
is: Skilja eftir

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: No Title
is: Enginn titill

en: All
is: Allt

en: Year
is: Ár

en: Area
is: Svæði

en: Block
is: Blokk

en: Add block
is: Bæta við blokk

en: Page
is: Síða

en: Logo
is: Táknmynd

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: Selected
is: Valið

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Visibility
is: Sýnileiki

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Term
is: Hugtak

en: Contains
is: Inniheldur

en: OK
is: Í lagi

en: Nodes
is: Nóður

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: Medium
is: Miðlungs

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: Month
is: Mánuður

en: Details
is: Nánar

en: Current
is: Núverandi

en: Code
is: Kóði

en: General
is: Almennt

en: Day
is: Dagur

en: Table
is: Tafla

en: List view
is: Listasýn

en: January
is: janúar

en: February
is: febrúar

en: March
is: mars

en: April
is: apríl

en: May
is: maí

en: June
is: júní

en: July
is: júlí

en: August
is: ágúst

en: September
is: september

en: October
is: október

en: November
is: nóvember

en: December
is: desember

en: Background color
is: Bakgrunnslitur

en: Text color
is: Litur á texta

en: Color
is: Litur

en: Appearance
is: Útlit

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Tools
is: Tól

en: Filters
is: Síur

en: Order
is: Pöntun

en: Uncategorized
is: Óflokkað

en: Template
is: Sniðmát

en: Close
is: Loka

en: Original
is: Upprunalegt

en: Sort by
is: Raða eftir

en: block
is: blokk

en: English
is: Enska

en: Clear
is: Hreinsa

en: Undo
is: afturkalla

en: Search results
is: Leitarniðurstöður

en: Delete menu
is: Eyða valmynd

en: Font size
is: Leturstærð

en: Configure block
is: Stilla blokk

en: Period
is: Punktur

en: Posts
is: Færslur

en: Empty
is: Tóm

en: Log out
is: Útskrá

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Convert
is: Umbreyta

en: Menu settings
is: Valmyndastillingar

en: New
is: Nýtt

en: image
is: mynd

en: Apply
is: Virkja

en: Examples
is: Dæmi

en: Bold
is: Feitletrað

en: Blocks
is: Blokkir

en: Menu name
is: Nafn á valmynd

en: Uppercase
is: Hástafa

en: Loading
is: Hleð

en: Term description.
is: Hugtakalýsing.

en: Black
is: Svartur

en: About
is: Um

en: - Select -
is: - Velja -

en: Previous Page
is: Fyrri síða

en: Comma
is: Komma

en: AM
is: FH

en: PM
is: EH

en: Only
is: Aðeins

en: Media settings
is: Margmiðlunarstillingar

en: Edit link
is: Breyta tengli

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Saving
is: Vista

en: Edit media
is: Breyta margmiðlunarefni

en: Media Library
is: Margmiðlunarsafn

en: Media library
is: Margmiðlunarsafn

en: Warning Message
is: Viðvörunarskilaboð

en: <span class="visually-hidden">Show </span>@title<span class="visually-hidden"> media</span><span class="active-tab visually-hidden"> (selected)</span>
is: <span class="visually-hidden">Sýna </span>@title<span class="visually-hidden"> margmiðlunarefni</span><span class="active-tab visually-hidden"> (selected)</span>
