Gutenberg (3.0.4) - en to it translation catalogue (268 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Image size
it: Dimensioni dell'immagine

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Pages
it: Pagine

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Status
it: Stato

en: Submit
it: Invia

en: Content
it: Contenuto

en: Private
it: Privato

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Public
it: Pubblico

en: Read more
it: Leggi tutto

en: More
it: Altro

en: Action
it: Azione

en: Tags
it: Etichette

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Categories
it: Categorie

en: Version
it: Versione

en: Tag
it: Etichetta

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Block settings
it: Impostazioni del blocco

en: Quote
it: Cita

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Back
it: Indietro

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Image settings
it: Impostazioni immagine

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Default
it: Predefinito

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Insert
it: Inserisci

en: Update
it: Aggiorna

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Schedule
it: Pianifica

en: Time
it: Data e ora

en: Add
it: Aggiungi

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Number of items
it: Numero di elementi

en: Remove item
it: Elimina elemento

en: Add item
it: Aggiungi voce

en: Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: Upload
it: Carica

en: User
it: Utente

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Create
it: Crea

en: Include
it: Includi

en: Exclude
it: Escludi

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: No Title
it: Nessun titolo

en: All
it: Tutti

en: Year
it: Anno

en: Block
it: Blocco

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: Page
it: Pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Site
it: Sito

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Selected
it: Selezionato

en: Custom
it: Personalizzato

en: Visibility
it: Visibilità

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Term
it: Termine

en: Contains
it: Contiene

en: Heading
it: Intestazione

en: Normal
it: Normale

en: Nodes
it: Nodi

en: Advanced
it: Avanzate

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Medium
it: Medio

en: Month
it: Mese

en: Details
it: Dettagli

en: Current
it: Corrente

en: Terms
it: Termini

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: General
it: Generale

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Mag

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Align
it: Allinea

en: Loop
it: Iterazione

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Navigation
it: Navigazione

en: Color
it: Colore

en: Appearance
it: Aspetto

en: Kind
it: Tipo

en: Square
it: Quadrato

en: Anonymous
it: Anonimo

en: List View
it: Vista a Elenco

en: Does Not Contain
it: Non Contiene

en: Tools
it: Strumenti

en: Filters
it: Filtri

en: Order
it: Ordina

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Pattern
it: Modello

en: Close
it: Chiudi

en: Original
it: Originale

en: Notifications
it: Notifiche

en: Additional
it: Aggiuntivo

en: Sort by
it: Ordina per

en: block
it: blocco

en: English
it: Inglese

en: Clear
it: Cancella

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Replace
it: Sostituzione

en: Delete menu
it: Elimina menù

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Period
it: Punto

en: Posts
it: Messaggi

en: Link label
it: Etichetta del link

en: Empty
it: Vuoto

en: Log out
it: Esci

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Hours
it: Ore

en: White
it: Bianco

en: Convert
it: Conversione

en: Superscript
it: Apice

en: Link color
it: Colore collegamenti

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Templates
it: Template

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Document
it: Documento

en: New
it: Nuovo

en: image
it: immagine

en: More options
it: Opzioni ulteriori

en: Minutes
it: Minuti

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie con la tastiera

en: Image dimensions
it: Dimensioni delle immagini

en: Percentage (%)
it: Percentuale (%)

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Examples
it: Esempi

en: Bold
it: Grassetto

en: Copy
it: Copia

en: Plugins
it: Plugin

en: Blocks
it: Blocchi

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Publish
it: Pubblica

en: Redo
it: Rifai ultima operazione annullata

en: Italic
it: Corsivo

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Menu name
it: Nome del menu

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: Plugin settings
it: Impostazioni plugin

en: Subscript
it: Pedice

en: Indent
it: Più indentato

en: Outdent
it: Meno indentato

en: Unlink
it: Rimuovi link

en: Order by
it: Ordina per

en: Loading
it: Caricamento

en: Blockquote
it: Citazione

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Columns
it: Colonne

en: Offset
it: Scostamento

en: Black
it: Nero

en: Page Link
it: Link a pagina

en: Field mapping
it: Mappatura campi

en: import
it: importa

en: Finish
it: Termina

en: Number of comments
it: Numero di commenti

en: Underline
it: Sottolineato

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Choose
it: Scegli

en: Opacity
it: Opacità

en: Crop
it: Ritaglia

en: Insert Image
it: Inserisci immagine

en: Patterns
it: Pattern

en: Button text
it: Testo del bottone

en: pixels
it: pixel

en: Video settings
it: Impostazioni video

en: Widgets
it: Widget

en: An unknown error occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en: Format settings
it: Impostazioni formato

en: Words
it: Parole

en: Characters
it: Caratteri

en: Add Link
it: Aggiungi link

en: Light
it: Chiaro

en: Cover
it: Copertina

en: Comma
it: Virgola

en: Text settings
it: Impostazioni del testo

en: Link title
it: Titolo del link

en: Draft
it: Bozza

en: Only
it: Solo

en: Link settings
it: Impostazioni link

en: Numbered list
it: Lista numerata

en: Not set
it: Non impostato

en: Source language
it: Lingua di origine

en: Media settings
it: Impostazioni Media

en: Providers
it: Fonti esterne

en: Edit link
it: Link modifica

en: Align left
it: Allineato a sinistra

en: Align center
it: Centrato

en: Align right
it: Allineato a destra

en: Justify
it: Giustificato

en: Font style
it: Stile carattere

en: Search Terms
it: Termini per la ricerca

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Styles
it: Stili

en: Rotate
it: Ruota

en: Saving
it: Salvataggio

en: Formatter settings
it: Impostazioni del formatter

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Page break
it: Interruzione di pagina

en: media
it: contributo mediale

en: Edit media
it: Modifica contributi multimediali

en: Remove block
it: Rimuovi blocco

en: Image alignment
it: Allineamento immagine

en: Add Media
it: Aggiungi Media

en: Reusable
it: Riutilizzabile

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: HTML element
it: Elemento HTML

en: One column
it: Una colonna

en: Master
it: Principale

en: Headings
it: Intestazioni

en: Wide
it: Largo

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Edit Image
it: Modifica immagine
