Gutenberg (8.x-1.12) - en to ar translation catalogue (215 entries)

en: photos
ar: صور

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Image size
ar: حجم الصورة

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Pages
ar: الصفحات

en: title
ar: عنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Submit
ar: إضافة

en: Content
ar: المحتوى

en: Private
ar: خاص

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Public
ar: عام

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: Enabled
ar: مفعل

en: Action
ar: إجراء

en: Tags
ar: وسوم

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Version
ar: النسخة

en: File
ar: ملف

en: Tag
ar: وسم

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: Quote
ar: الاقتباس

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Back
ar: رجوع

en: Field
ar: الحقل

en: Outline
ar: الهيكل

en: header
ar: ترويسة

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Image settings
ar: إعدادات الصورة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Insert
ar: أدرج

en: Update
ar: تحديث

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Time
ar: الوقت

en: Add
ar: إضافة

en: Audio
ar: الصوت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: link
ar: رابط

en: Menu
ar: القائمة

en: Add item
ar: أضف رابطا

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: Upload
ar: رفع

en: blog
ar: مدونة

en: User
ar: المستخدم

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: Node
ar: العقدة

en: Create
ar: أنشئ

en: Separator
ar: فاصل

en: All
ar: الكل

en: Year
ar: السنة

en: Block
ar: الصندوق

en: Add block
ar: أضف صندوقا

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Site
ar: موقع

en: Drupal
ar: دروبال

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيسر

en: Footer
ar: التذييل

en: Selected
ar: محدد

en: Custom
ar: مخصص

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Term
ar: المصطلح

en: Contains
ar: يحتوي

en: Heading
ar: الترويسة

en: Nodes
ar: العقد

en: Advanced
ar: متقدم

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Month
ar: بالشهر

en: Current
ar: الحالي

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: By
ar: بواسطة

en: General
ar: عام

en: Calendar
ar: التقويم

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: List view
ar: عرض بالقائمة

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Loop
ar: حلقة

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Color
ar: اللون

en: Button
ar: زر

en: Square
ar: ميدان

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Install
ar: تثبيت

en: Tools
ar: الأدوات

en: Order
ar: الترتيب

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Template
ar: القالب

en: Preformatted
ar: منسق مسبقا

en: text
ar: نص

en: Close
ar: إغلاق

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Clear
ar: مسح

en: menu
ar: قائمة

en: Undo
ar: تراجع

en: Query
ar: استفسار

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Posts
ar: المحتوى

en: Empty
ar: فارغ

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: White
ar: أبيض

en: Video
ar: فيديو

en: Superscript
ar: نص علوي

en: Installed
ar: مثبت

en: Standard
ar: معياري

en: Document
ar: وثيقة

en: image
ar: صورة

en: Apply
ar: تطبيق

en: Examples
ar: أمثلة

en: Copy
ar: نسخ

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Publish
ar: انشر

en: Redo
ar: إعادة

en: Italic
ar: مائل

en: Editor
ar: محرر

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: Autoplay
ar: تشغيل آلي

en: audio
ar: صوت

en: Plugin settings
ar: إعدادات البرنامج الملحق

en: Subscript
ar: مخطوطة

en: Unlink
ar: فك ارتباط

en: Overlay
ar: الطبقة

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: Columns
ar: أعمدة

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Black
ar: أسود

en: Finish
ar: إنهاء

en: Number of comments
ar: عدد التعليقات

en: Underline
ar: خط سفلي

en: About
ar: حول

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Crop
ar: الاقتصاص

en: Insert Image
ar: إدراج صورة

en: Landscape
ar: أفقية

en: Portrait
ar: طولية

en: Format settings
ar: إعدادت التنسيق

en: Add Link
ar: إضافة رابط

en: Comma
ar: فاصلة

en: Text settings
ar: إعدادات النص

en: AM
ar: صباحا

en: PM
ar: مساء

en: Draft
ar: مسودة

en: Link settings
ar: اعدادات الرابط

en: Numbered list
ar: قائمة مرقمة

en: Align left
ar: محاذاة يسار

en: Align center
ar: محاذاة بالمنتصف

en: Align right
ar: محاذاة يمين

en: - All -
ar: - الكل -

en: Formatting
ar: التنسيق

en: Link to
ar: رابط ل

en: Rotate
ar: التدوير

en: Search block
ar: صندوق البحث

en: Formatter settings
ar: إعدادات المنسق

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: Change widget
ar: تغيير widget

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي
