Gutenberg (8.x-1.12) - en to cy translation catalogue (137 entries)

en: photos
cy: ffotograffau

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Image size
cy: Maint delwedd

en: Previous
cy: Cynt

en: Next
cy: Nesaf

en: Pages
cy: Tudalennau

en: Status
cy: Statws

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Content
cy: Cynnwys

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: List
cy: Rhestr

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Read more
cy: Darllen mwy

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Tags
cy: Tagiau

en: Taxonomy
cy: Tacsonomi

en: Categories
cy: Categorïau

en: Version
cy: Fersiwn

en: File
cy: Ffeil

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: Display settings
cy: Dangos gosodiadau

en: Link
cy: Dolen

en: Image
cy: Delwedd

en: Category
cy: Categori

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Import
cy: Mewnfudo

en: Export
cy: Allfudo

en: Field
cy: Maes

en: Outline
cy: Amlinell

en: Preview
cy: Rhagolwg

en: Save
cy: Cadw

en: Help
cy: Cymorth

en: Font Size
cy: Maint ffont

en: Image settings
cy: Gosodiadau delwedd

en: Default
cy: Diofyn

en: Insert
cy: Mewnosod

en: Update
cy: Diweddaru

en: Small
cy: Bach

en: Large
cy: Mawr

en: Archives
cy: Archifau

en: Time
cy: Amser

en: Add
cy: Ychwanegu

en: Dimensions
cy: Dimensiynau

en: link
cy: dolen

en: Menu
cy: Dewislen

en: Add item
cy: Ychwanegu eitem

en: Text
cy: Testun

en: Theme
cy: Thema

en: Upload
cy: Llwytho i fyny

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Contact
cy: Cyswllt

en: Node
cy: Nod

en: Create
cy: Creu

en: Separator
cy: Gwahanydd

en: All
cy: I gyd

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Block
cy: Bloc

en: Add block
cy: Ychwanegu bloc

en: Page
cy: Tudalen

en: Header
cy: Pennawd

en: Left sidebar
cy: Bar ochr chwith

en: Footer
cy: Troedyn

en: Selected
cy: Wedi ei ddewis

en: Custom
cy: Addasu

en: Visibility
cy: Gwelededd

en: Comment
cy: Sylw

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Contains
cy: Yn cynnwys

en: Gallery settings
cy: Gosodiadau galeri

en: Advanced
cy: Uwch

en: Width
cy: Lled

en: Height
cy: Uchder

en: Thumbnail
cy: Disgrifiad Cryno

en: Medium
cy: Canolig

en: Media
cy: Cyfryngau

en: Month
cy: Mis

en: Current
cy: Cyfredol

en: Code
cy: côd

en: General
cy: Cyffredinol

en: Calendar
cy: Calendr

en: Day
cy: Dyddiad

en: Table
cy: Tabl

en: May
cy: Mai

en: Text color
cy: Lliw testun

en: Navigation
cy: Mordwyo

en: Color
cy: Lliw

en: Uninstall
cy: Dad-osod

en: Tools
cy: Arfau

en: Order
cy: Trefn

en: Uncategorized
cy: Heb ei gategoreiddio

en: Preformatted
cy: Rhagffurfio

en: Close
cy: Yn agos

en: Original
cy: Gwreiddiol

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Clear
cy: Clir

en: menu
cy: dewislen

en: Undo
cy: Dadwneud

en: Replace
cy: Ailosod

en: Query
cy: Ymholiad

en: Posts
cy: Cofnodion

en: Empty
cy: Gwag

en: image
cy: delwedd

en: Apply
cy: Ceisio

en: Select
cy: Dewis

en: Blocks
cy: Blociau

en: Publish
cy: Cyhoeddi

en: Subtitle
cy: Is-deitl

en: Menu name
cy: Enw'r dewislen

en: Avatar size
cy: Maint afatar

en: Popular
cy: Poblogaidd

en: Offset
cy: Ongli

en: Black
cy: Du

en: Number of comments
cy: Nifer o sylwadau

en: Column
cy: Colofn

en: Landscape
cy: Tirwedd

en: Portrait
cy: Darlun

en: AM
cy: y.b

en: PM
cy: y.p

en: Overlay Color
cy: Lliw Troshaen

en: Edit link
cy: Golygu dolen

en: Search Terms
cy: Termau Chwilio

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: Solid color
cy: Lliw solid

en: Gradient
cy: Graddiant

en: Formatting
cy: Fformatio
