Gutenberg (8.x-2.1) - en to hr translation catalogue (167 entries)

en: photos
hr: fotografije

en: Home
hr: Početna

en: Title
hr: Naziv

en: Image size
hr: Veličina slike

en: Previous
hr: Prethodna

en: Next
hr: Sljedeći

en: Pages
hr: Stranice

en: title
hr: naslov

en: Submit
hr: Pošalji

en: Content
hr: Sadržaj

en: Private
hr: Privatno

en: Group
hr: Grupa

en: Type
hr: Vrsta

en: Author
hr: Autor

en: List
hr: Popis

en: Cancel
hr: Otkaži

en: Remove
hr: Ukloni

en: Description
hr: Opis

en: Public
hr: Javno

en: Read more
hr: Pročitaj više

en: Action
hr: Akcija

en: Tags
hr: Oznake

en: Taxonomy
hr: Taksonomija

en: Documentation
hr: Dokumentacija

en: Categories
hr: Kategorije

en: Version
hr: Inačica

en: File
hr: Datoteka

en: Tag
hr: Oznaka

en: Edit
hr: Uredi

en: Date
hr: Datum

en: Search
hr: Pretraga

en: Reset
hr: Poništi

en: None
hr: Nema

en: Display settings
hr: Postavke prikaza

en: Link
hr: Poveznica

en: Image
hr: Slika

en: Category
hr: Kategorija

en: Settings
hr: Postavke

en: Name
hr: Naziv

en: Import
hr: Uvezi

en: Export
hr: Izvezi

en: Back
hr: Natrag

en: Field
hr: Polje

en: Outline
hr: Korice

en: header
hr: zaglavlje

en: Preview
hr: Pregled

en: Save
hr: Spremi

en: Help
hr: Pomoć

en: Image settings
hr: Postavke slike

en: Default
hr: Zadano

en: Insert
hr: Umetni

en: Update
hr: Osvježi

en: Small
hr: Mala

en: Large
hr: Velika

en: Time
hr: Vrijeme

en: Dimensions
hr: Dimenzije

en: Section
hr: Sekcija

en: link
hr: poveznica

en: Menu
hr: Izbornik

en: Add item
hr: Dodaj stavku

en: Text
hr: Tekst

en: Theme
hr: Tema

en: Upload
hr: Otpremi

en: User
hr: Korisnik

en: Options
hr: Opcije

en: Contact
hr: Kontakt

en: Create
hr: Stvori

en: Separator
hr: Razdjelnica

en: All
hr: Svi

en: Year
hr: Godina

en: Block
hr: Blok

en: Add block
hr: Dodaj blok

en: Page
hr: Stranica

en: Bottom
hr: Dno

en: Header
hr: Zaglavlje

en: Left sidebar
hr: Lijevi stupac

en: Footer
hr: Podnožje

en: Selected
hr: Odabrano

en: Custom
hr: Prilagođeno

en: Visibility
hr: Vidljivost

en: Comment
hr: Komentar

en: Published
hr: Objavljeno

en: Term
hr: Pojam

en: Contains
hr: Sadrži

en: Heading
hr: Zaglavlje

en: Nodes
hr: Unosi

en: Advanced
hr: Napredno

en: Width
hr: Širina

en: Height
hr: Visina

en: Medium
hr: Srednji

en: Media
hr: Mediji

en: Month
hr: Mjesec

en: Current
hr: Trenutno

en: Desc
hr: Silazno

en: Code
hr: Kôd

en: By
hr: Od

en: General
hr: Općenito

en: Calendar
hr: Kalendar

en: Day
hr: Dan

en: Table
hr: Tablica

en: January
hr: siječnja

en: February
hr: veljače

en: March
hr: ožujka

en: April
hr: travnja

en: May
hr: svibnja

en: June
hr: lipnja

en: July
hr: srpnja

en: August
hr: kolovoza

en: September
hr: rujna

en: October
hr: listopada

en: November
hr: studenog

en: December
hr: prosinca

en: Background color
hr: Boja pozadine

en: Text color
hr: Boja teksta

en: Navigation
hr: Navigacija

en: Color
hr: Boja

en: Button
hr: Gumb

en: Uninstall
hr: Deinstaliraj

en: Install
hr: Instaliraj

en: Does Not Contain
hr: Ne sadrži

en: Tools
hr: Alati

en: Order
hr: Redoslijed

en: Uncategorized
hr: Nekatekorizirano

en: Template
hr: Predložak

en: Preformatted
hr: Već formatirano

en: text
hr: tekst

en: Notifications
hr: Obavijesti

en: Sort by
hr: Rasporedi po

en: Clear
hr: Očisti

en: menu
hr: izbornik

en: Undo
hr: Poništi

en: Font size
hr: Veličina fonta

en: Period
hr: Točka

en: Posts
hr: Unosi

en: Empty
hr: Prazno

en: Left
hr: Lijevo

en: Right
hr: Desni

en: Installed
hr: Instaliran

en: Standard
hr: Standardno

en: image
hr: slika

en: Keyboard shortcuts
hr: Kratice tipkovnice

en: Apply
hr: Primjeni

en: Plugins
hr: Dodatak

en: Blocks
hr: Blokovi

en: Permalink
hr: Trajna veza

en: Publish
hr: Objavi

en: Subtitle
hr: Podnaslov

en: Menu name
hr: Naziv izbornika

en: Overlay
hr: Plutajuća ploča

en: Loading
hr: Učitavanje

en: Black
hr: Crna

en: Number of comments
hr: Broj komentara

en: About
hr: Opis

en: - Select -
hr: - Odaberi -

en: Crop
hr: Odreži

en: Patterns
hr: Obrasci

en: pixels
hr: piksela

en: Video settings
hr: Video postavke

en: Comma
hr: Zarez

en: Edit link
hr: Uredi poveznicu

en: Styles
hr: Stilovi

en: Rotate
hr: Zakreni

en: Search block
hr: Blok pretrage

en: Edit URL
hr: Uredi URL

en: Change widget
hr: Promijeni cinculator

en: Asc
hr: Uzlazno

en: Stripes
hr: Trake
