Gutenberg (8.x-2.1) - en to tr translation catalogue (262 entries)

en: photos
tr: fotoğraflar

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Image size
tr: Resim boyutu

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Pages
tr: Sayfalar

en: title
tr: başlık

en: Status
tr: Durum

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Private
tr: Özel

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Public
tr: Açık

en: Read more
tr: Devamını oku

en: feed
tr: akış

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Version
tr: Sürüm

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: Quote
tr: Alıntı

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Back
tr: Geri

en: Field
tr: Alan

en: Outline
tr: Anahat

en: header
tr: başlık

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Image settings
tr: Görsel ayarları

en: Text Color
tr: Metin Rengi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Insert
tr: Ekle

en: Update
tr: Güncelle

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Archives
tr: Arşivler

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Time
tr: Zaman

en: Audio
tr: Ses

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Section
tr: Bölüm

en: link
tr: bağlantı

en: Menu
tr: Menü

en: Number of items
tr: Öğe sayısı

en: Add item
tr: Öğe ekle

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: Upload
tr: Yükle

en: blog
tr: ağ günlüğü (blog)

en: User
tr: Kullanıcı

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: Node
tr: Düğüm

en: Create Table
tr: Tablo Oluştur

en: Create
tr: Oluştur

en: Separator
tr: Ayraç

en: All
tr: Tümü

en: Year
tr: Yıl

en: Block
tr: Blok

en: Add block
tr: Blok ekle

en: Page
tr: Sayfa

en: Bottom
tr: Alt

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Left sidebar
tr: Sol sütun

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Selected
tr: Seçili

en: Custom
tr: Özel

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Term
tr: Terim

en: Contains
tr: İçerir

en: Heading
tr: Başlık

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Medium
tr: Orta

en: download
tr: İndir

en: Media
tr: Medya

en: Month
tr: Ay

en: Current
tr: Şu anki

en: Terms
tr: Terimler

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: By
tr: Yazar:

en: General
tr: Genel

en: Calendar
tr: Takvim

en: Link Color
tr: Bağlantı Rengi

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Loop
tr: Döngü

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Color
tr: Renk

en: Button
tr: Düğme

en: Square
tr: Kare

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Install
tr: Kur

en: Does Not Contain
tr: İçermez

en: Tools
tr: Araçlar

en: Order
tr: Sıralama

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Template
tr: Şablon

en: Preformatted
tr: Önceden biçimlendirilmiş

en: text
tr: metin

en: Close
tr: Kapat

en: Original
tr: Orjinal

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Clear
tr: Temizle

en: menu
tr: menü

en: Undo
tr: Geri al

en: Replace
tr: Değiştir

en: Query
tr: Sorgu

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Period
tr: Nokta

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Link label
tr: Link etiketi

en: Empty
tr: Boş

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: No results found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: Immediately
tr: Anında

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Hours
tr: Saat

en: White
tr: Beyaz

en: Superscript
tr: Üst simge

en: Installed
tr: Kurulu

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Standard
tr: Standart

en: Document
tr: Belge

en: image
tr: imaj

en: Minutes
tr: Dakika

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısa yolları

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Examples
tr: Örnekler

en: Color settings
tr: Renk ayarları

en: Bold
tr: Koyu

en: Copy
tr: Kopyala

en: Plugins
tr: Eklentiler (plugin)

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Publish
tr: Yayınla

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Redo
tr: İleri al

en: Italic
tr: Eğik

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Menu name
tr: Menü adı

en: Autoplay
tr: Otomatik oynatma

en: Plugin settings
tr: Eklenti ayarları

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Unlink
tr: Bağlantıyı kaldır

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Overlay
tr: Üst katman

en: Skip
tr: Atla

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Black
tr: Siyah

en: Field mapping
tr: Alan eşleme

en: Finish
tr: Bitir

en: Number of comments
tr: Yorum sayısı

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: About
tr: Hakkında

en: Column
tr: Sütun

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Edit image
tr: Resmi düzenle

en: Crop
tr: Kırp

en: Insert Image
tr: Görsel Girin

en: Patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Button text
tr: Buton metni

en: pixels
tr: piksel

en: Discussion
tr: Tartışma

en: Widgets
tr: Arayüz nesneleri

en: Format settings
tr: Biçim ayarları

en: Add Link
tr: Bağlantı Ekle

en: Comma
tr: Virgül

en: Display author name
tr: Yazar adını göster

en: Text settings
tr: Metin ayarları

en: Chat
tr: Sohbet

en: Create new
tr: Yeni oluştur

en: Draft
tr: Taslak

en: Link settings
tr: Bağlantı ayarları

en: Numbered list
tr: Numaralı liste

en: Not set
tr: Ayarlanmamış

en: Media settings
tr: Medya ayarları

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Align left
tr: Sola yasla

en: Align center
tr: Ortala

en: Align right
tr: Sağa yasla

en: Justify
tr: Hizala

en: Search Terms
tr: Arama Kuralları

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Styles
tr: Biçemler

en: Add a block
tr: Blok ekle

en: Rotate
tr: Döndür

en: Saving
tr: Kaydediliyor

en: Search block
tr: Arama bloğu

en: Formatter settings
tr: Biçimleyici ayarları

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Change widget
tr: Arayüz nesnesi değiştir

en: media
tr: medya

en: Rounded Corners
tr: Yuvarlatılmış Köşeler

en: Media Library
tr: Medya Kütüphanesi

en: Reusable
tr: Yeniden kullanılabilir

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Aside
tr: Hariç

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Headings
tr: Başlıklar

en: Column Count
tr: Kolon Sayısı

en: Change Date
tr: Tarih Değiştir

en: Responsive
tr: Duyarlı

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Edit Image
tr: Görseli Düzenleyin

en: Muted
tr: Sessiz
