Gutenberg (8.x-2.10) - en to bn translation catalogue (89 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Image size
bn: ছবির আকার

en: Previous
bn: পিছনে

en: Next
bn: পরবর্তী

en: Pages
bn: পৃষ্ঠাসমূহ

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: List
bn: তালিকা

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: More
bn: আরও

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Categories
bn: বিভাগসমূহ

en: Version
bn: সংস্করণ

en: File
bn: ফাইল

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Size
bn: সাইজ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: None
bn: একটিও নয়

en: Display settings
bn: প্রদর্শন সংক্রান্ত সেটিংস

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Image
bn: ছবি

en: Category
bn: বিভাগ

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: Import
bn: আমদানী

en: Export
bn: রপ্তানী

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Help
bn: সহায়তা

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Update
bn: আপডেট

en: Time
bn: সময়

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Menu
bn: মেনু

en: Upload
bn: আপলোড

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: All
bn: সমস্ত

en: Year
bn: বছর

en: Block
bn: ব্লক

en: Add block
bn: ব্লক যুক্ত কর

en: Logo
bn: লোগো

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: OK
bn: ঠিক আছে

en: Width
bn: প্রস্থ

en: Medium
bn: মাঝারি

en: Media
bn: মাধ্যম

en: Month
bn: মাস

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: Code
bn: কোড

en: General
bn: সাধারণ

en: Day
bn: দিন

en: Table
bn: টেবিল

en: January
bn: জানুয়ারী

en: February
bn: ফেব্রুয়ারী

en: March
bn: মার্চ

en: April
bn: এপ্রিল

en: May
bn: মে

en: June
bn: জুন

en: July
bn: জুলাই

en: August
bn: আগস্ট

en: September
bn: সেপ্টেম্বর

en: October
bn: অক্টোবর

en: November
bn: নভেম্বর

en: December
bn: ডিসেম্বর

en: Color
bn: রং

en: Appearance
bn: অবয়ব

en: Uninstall
bn: আনইন্সটল

en: Install
bn: ইন্সটল

en: Order
bn: ক্রম

en: English
bn: ইংরেজী

en: Configure block
bn: ব্লক কনফিগার করুন

en: Log out
bn: লগ আউট

en: Installed
bn: ইন্সটলকৃত

en: Menu settings
bn: মেনু সেটিংস

en: Permalink
bn: পার্মালিঙ্ক

en: Loading
bn: লোড হচ্ছে

en: About
bn: সম্পর্কে

en: Dashboard
bn: ড্যাশবোর্ড

en: AM
bn: পূর্বাহ্ন

en: PM
bn: অপরাহ্ন
