Gutenberg (8.x-2.10) - en to hi translation catalogue (199 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Image size
hi: चित्र परिमाण

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Submit
hi: जमा करें

en: Content
hi: सामग्री

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Tags
hi: उपनाम

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Documentation
hi: प्रलेखीकरण

en: Categories
hi: वर्ग

en: Version
hi: संस्करण

en: Find out more
hi: और अधिक जानकारी प्राप्त करें

en: File
hi: फ़ाइल

en: Tag
hi: अंकितक

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Back
hi: वापस

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Image settings
hi: छवि सेटिंग्स

en: Text Color
hi: अक्षरों का रंग

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Time
hi: समय

en: Add
hi: जोड़ें

en: Audio
hi: आवाज

en: URL
hi: यूआरएल

en: Menu
hi: सूची

en: Add item
hi: मद जोडें

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Upload
hi: अपलोड

en: blog
hi: ब्लॉग

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: Create
hi: बनाएँ

en: Include
hi: शामिल

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Vertical
hi: ऊर्ध्वाधर

en: No Title
hi: शीर्षक नहीं हैं

en: All
hi: सभी

en: Year
hi: वर्ष

en: Area
hi: छेत्र

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Add block
hi: ब्लॉक को जोड़ें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Bottom
hi: तल

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Site
hi: साइट

en: Drupal
hi: ड्रूपल

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Selected
hi: चुना गया

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Contains
hi: मे हैं

en: Heading
hi: शीर्षक

en: Normal
hi: सामान्य

en: OK
hi: ठीक है

en: Gallery settings
hi: गैलरी सेटिंग्स

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Advanced
hi: विकसित

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Medium
hi: माध्यम

en: Media
hi: मीडिया

en: Month
hi: माह

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Current
hi: मौजूदा

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: By
hi: द्वारा

en: General
hi: सामान्य

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितम्बर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवम्बर

en: December
hi: दिसम्बर

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Color
hi: रंग

en: Appearance
hi: भेष

en: Square
hi: वर्ग

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: List View
hi: सूची द्रश्य

en: Does Not Contain
hi: मे नहीं हैं

en: Tools
hi: उपकरण

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Order
hi: क्रम

en: Uncategorized
hi: अवर्गीकृत

en: Pattern
hi: नमूना

en: Template
hi: फर्मा

en: Close
hi: बंद करे

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: block
hi: ब्लॉक

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Delete menu
hi: मेनू मिटाएँ

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Empty
hi: खाली

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Convert
hi: रूपान्तरण करना

en: Video
hi: वीडियो

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Link color
hi: लिंक रंग

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: Standard
hi: मानक

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: New
hi: नया

en: image
hi: छवि

en: Apply
hi: लागू करें

en: Bold
hi: बोल्ड

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Permalink
hi: पर्मालिंक

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Editor
hi: संपादक

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Menu name
hi: मेनू नाम

en: No posts found.
hi: कोई टिप्पणी नही मिली।

en: Border color
hi: बॉर्डर का रंग

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: Black
hi: काला

en: Number of comments
hi: टिप्पणीयों की संख्या

en: About
hi: के बारे में

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Insert Image
hi: चित्र डालें

en: pixels
hi: पिक्सेल

en: Add Link
hi: लिंक जोड़ें

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: AM
hi: पु

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Wide
hi: चौड़ा

en: Color palette
hi: रंग पैलेट

en: Edit Image
hi: संपादित छवि
