Gutenberg (8.x-2.13) - en to ru translation catalogue (396 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Image size
ru: Размер изображения

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: Pages
ru: Страницы

en: Reset to defaults
ru: Вернуться к исходным

en: Status
ru: Статус

en: Submit
ru: Отправить

en: Content
ru: Содержимое

en: Private
ru: Приватный

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Public
ru: Общедоступный

en: Read more
ru: Подробнее

en: More
ru: Ещё

en: Action
ru: Действие

en: Tags
ru: Теги

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Documentation
ru: Документация

en: Categories
ru: Категории

en: Version
ru: Версия

en: Find out more
ru: Узнать больше

en: File
ru: Файл

en: Tag
ru: Тег

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: Block settings
ru: Настройки блока

en: Quote
ru: Цитата

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Export
ru: Экспортировать

en: Back
ru: Назад

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Image settings
ru: Настройки изображений

en: Text Settings
ru: Настройки текста

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Insert
ru: Вставить

en: Update
ru: Обновить

en: Move to
ru: Переместить в

en: Top
ru: Вверху

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Schedule
ru: Расписание

en: Time
ru: Время

en: Add
ru: Добавить

en: Audio settings
ru: Настройки Аудио

en: Audio
ru: Аудио

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Menu
ru: Меню

en: Number of items
ru: Количество пунктов

en: Remove item
ru: Удалить элемент

en: Add item
ru: Добавить пункт

en: Display Settings
ru: Настройки отображения

en: Text
ru: Текст

en: Theme
ru: Тема

en: Layout
ru: Макет

en: Item added.
ru: Пункт добавлен.

en: Upload
ru: Закачать

en: blog
ru: блог

en: User
ru: Пользователь

en: Options
ru: Опции

en: Contact
ru: Контакт

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Create
ru: Создать

en: Include
ru: Включить

en: Exclude
ru: Исключить

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: No Title
ru: Без заголовка

en: All
ru: Все

en: Navigation link text
ru: Текст навигационной ссылки

en: Year
ru: Год

en: Panels
ru: Панели

en: Area
ru: Область

en: Block
ru: Блок

en: Add block
ru: Добавить блок

en: Page
ru: Страница

en: Bottom
ru: Снизу

en: Logo
ru: Логотип

en: Site
ru: Сайт

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Selected
ru: Выбрано

en: Custom
ru: Собственная

en: Visibility
ru: Видимость

en: Comment
ru: Комментарий

en: Published
ru: Опубликовано

en: Term
ru: Термин

en: Contains
ru: Содержит

en: Gallery
ru: Галерея

en: Heading
ru: Заголовок

en: Normal
ru: Нормальный

en: Gallery settings
ru: Настройки галереи

en: Nodes
ru: Материалы

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Medium
ru: Средний

en: download
ru: скачать

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Month
ru: Месяц

en: Details
ru: Подробности

en: Current
ru: Текущий

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Terms
ru: Термины

en: Desc
ru: По убыванию

en: Code
ru: Код

en: General
ru: Общий

en: Border
ru: Рамка

en: Day
ru: День

en: Table
ru: Таблица

en: List view
ru: В виде списка

en: January
ru: января

en: February
ru: февраля

en: March
ru: марта

en: April
ru: апреля

en: May
ru: Май

en: June
ru: июня

en: July
ru: июля

en: August
ru: августа

en: September
ru: сентября

en: October
ru: октября

en: November
ru: ноября

en: December
ru: декабря

en: Base
ru: База

en: Align
ru: Выравнивание

en: Loop
ru: Цикл

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Navigation
ru: Навигация

en: Color
ru: Цвет

en: Appearance
ru: Оформление

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Square
ru: Квадратный

en: Anonymous
ru: Гость

en: List View
ru: Список

en: Does Not Contain
ru: Не содержит:

en: Tools
ru: Инструменты

en: Filters
ru: Фильтры

en: Order
ru: Порядок

en: Untitled
ru: Без заголовка

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Template
ru: Шаблон

en: Delete template
ru: Удалить шаблон

en: Close
ru: Закрыть

en: Original
ru: Оригинал

en: Mixed
ru: Комбинированный

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Additional
ru: Дополнительно

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Avatar
ru: Аватар

en: Root
ru: Корень

en: block
ru: блок

en: English
ru: Английский

en: Clear
ru: Очистить

en: Undo
ru: Отмена

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Replace
ru: Заменить

en: Delete menu
ru: Удалить меню

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Configure block
ru: Настроить блок

en: Period
ru: Период

en: Posts
ru: Сообщения

en: Add a link
ru: Добавить ссылку

en: Link label
ru: Метка ссылки

en: Empty
ru: Пусто

en: Log out
ru: Выход

en: Immediately
ru: Немедленно

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Hours
ru: Часы

en: White
ru: Белый

en: Circular
ru: Круговой

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Categories settings
ru: Настройки категорий

en: RSS settings
ru: Настройки RSS

en: Video
ru: Видео

en: Items per Page
ru: <em>Количество материалов на странице</em>

en: Superscript
ru: Надстрочный

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Link color
ru: Цвет ссылок

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Regular
ru: Постоянный

en: Standard
ru: Стандарт

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: Diagonal
ru: Диагональ

en: Document
ru: Документ

en: New
ru: Новое

en: image
ru: изображение

en: More options
ru: Дополнительные параметры

en: Minutes
ru: Минуты

en: Media file
ru: Медиа-файл

en: Excerpt
ru: Цитата

en: Keyboard shortcuts
ru: Сочетания клавиш

en: Image dimensions
ru: Размеры изображения

en: Percentage (%)
ru: Процент (%)

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: Examples
ru: Примеры

en: Bold
ru: Жирный

en: Copy
ru: Копировать

en: Plugins
ru: Плагины

en: Blocks
ru: Блоки

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка (Permalink)

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Dotted
ru: Пунктир

en: Dashed
ru: Штрих

en: Solid
ru: Сплошной

en: Move down
ru: Ниже

en: Move up
ru: Выше

en: Redo
ru: Повторить

en: Italic
ru: Курсив

en: Editor
ru: Редактор

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Menu name
ru: Название меню

en: Autoplay
ru: Автовоспроизведение

en: audio
ru: аудио

en: Plugin settings
ru: Настройки плагина

en: Subscript
ru: Подстрочный

en: Indent
ru: Увеличить отступ

en: Outdent
ru: Уменьшить отступ

en: Unlink
ru: Отвязать

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Avatar size
ru: Размер аватара

en: Order by
ru: Сортировка по

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Auto
ru: Авто

en: No posts found.
ru: Не найдено материалов.

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: video
ru: видео

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Skip
ru: Пропустить

en: Drag
ru: Перетащить

en: Loading
ru: Загрузка

en: Blockquote
ru: Цитата

en: Author Settings
ru: Настройки автора

en: Shadow
ru: Тени

en: Term description.
ru: Описание термина.

en: Unordered
ru: Неупорядоченный

en: Ordered
ru: Упорядоченный

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Columns
ru: Колонки

en: Offset
ru: Пропустить

en: Black
ru: Чёрный

en: Field mapping
ru: Соответствие полей

en: import
ru: Импорт

en: Border style
ru: Тип рамки

en: Finish
ru: Готово

en: Number of comments
ru: Количество комментариев

en: Custom fields
ru: Пользовательские поля

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: About
ru: Информация

en: Block Settings
ru: Настройки блока

en: Block Options
ru: Настройки блока

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Margin
ru: Отступ

en: Keyboard Shortcuts
ru: Сочетания клавиш

en: Zoom
ru: Масштабировать

en: Choose
ru: Выбрать

en: Edit image
ru: Редактировать изображение

en: Angle
ru: Угол

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Crop
ru: Обрезка

en: Insert Image
ru: Вставить изображение

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Portrait
ru: Книжная

en: No comments
ru: Нет комментариев

en: Patterns
ru: Шаблоны

en: Button text
ru: Текст на кнопке

en: Previous Page
ru: Предыдущая Страница

en: pixels
ru: пикселей

en: Discussion
ru: Дискуссия

en: Add title
ru: Добавить статус

en: Video settings
ru: Настройки видео

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Format settings
ru: Настройки форматов

en: Words
ru: Слова

en: Characters
ru: Символы

en: Column settings
ru: Настройки колонки

en: Add Link
ru: Добавить ссылку

en: Table settings
ru: Настройка таблицы

en: Light
ru: Светлая

en: Image width
ru: Ширина изображения

en: Cover
ru: Обложка

en: Comma
ru: Запятая

en: Display author name
ru: Отображать имя автора

en: Text settings
ru: Настройки текста

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Full width
ru: На всю длину

en: Link title
ru: Заголовок ссылки

en: Editor settings
ru: Настройки редактора

en: Annotation
ru: Аннотация

en: Draft
ru: Черновик

en: Only
ru: Только

en: Add new category
ru: Добавить новую категорию

en: Link settings
ru: Настройки ссылки

en: Numbered list
ru: Нумерованный список

en: Not set
ru: Не установлено

en: Parent Term
ru: Родительский термин

en: Source language
ru: Исходный язык

en: Media settings
ru: Параметры медиа

en: Providers
ru: Поставщики

en: Edit link
ru: Ссылка на редактирование

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Align left
ru: По левому краю

en: Align center
ru: По центру

en: Align right
ru: По правому краю

en: Justify
ru: По ширине

en: Font style
ru: Формат текста

en: Search Terms
ru: Поисковая фраза

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Gradient
ru: Градиент

en: Styles
ru: Стили

en: Add a block
ru: Добавить блок

en: Desktop
ru: Десктоп

en: Row count
ru: Количество рядов

en: Default Style
ru: Стиль по умолчанию

en: Rotate
ru: Вращение

en: Move right
ru: Переместить вправо

en: Move left
ru: Переместить влево

en: Design
ru: Дизайн

en: Add Template
ru: Добавить шаблон

en: Saving
ru: Сохранение

en: Typography
ru: Типографика

en: Font weight
ru: Плотность шрифта

en: Formatter settings
ru: Настройки форматера

en: Edit URL
ru: Редактировать URL

en: Page break
ru: Разрыв страницы

en: Label text
ru: Текст метки

en: media
ru: медиа

en: Edit media
ru: Редактировать медиа

en: Remove block
ru: Удалить блок

en: No Follow
ru: Не следовать

en: Decoration
ru: Оформление

en: Capitalize
ru: Капитализация (первая буква заглавная, остальные - строчные)

en: Rounded Corners
ru: Скруглённые углы

en: Media Library
ru: Медиа Библиотека

en: Preload
ru: Предварительная нагрузка

en: Reusable
ru: Переиспользуемый

en: Spacing
ru: Интервалы

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Aside
ru: В стороне

en: Asc
ru: По возрастанию

en: HTML element
ru: HTML-элемент

en: One column
ru: Одна колонка

en: Master
ru: Основной

en: Column count
ru: Количество колонок

en: Headings
ru: Заголовки

en: Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон

en: Border width
ru: Ширина рамки

en: Wide
ru: Широкий

en: Simple text
ru: Простой текст

en: Insert link
ru: Вставить ссылку

en: Change Date
ru: Изменить дату

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Responsive
ru: Адаптивный

en: Custom color
ru: Пользовательский цвет

en: Tablet
ru: Планшет

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Get started
ru: Приступая к работе

en: Navigation settings
ru: Настройки навигации

en: Edit Image
ru: Редактировать изображение

en: The field is required.
ru: Это поле обязательно для заполнения.

en: Muted
ru: Заглушен

en: Contact us
ru: Связаться с нами

en: Media library
ru: Медиа-библиотека

en: Open in new tab
ru: Открывать в новой вкладке

en: <span class="visually-hidden">Show </span>@title<span class="visually-hidden"> media</span><span class="active-tab visually-hidden"> (selected)</span>
ru: <span class="visually-hidden">Показать</span>@title<span class="visually-hidden">медиа</span><span class="active-tab visually-hidden">(выбранный)</span>

en: <span class="visually-hidden">Show </span>@title<span class="visually-hidden"> media</span>
ru: <span class="visually-hidden">Показать</span>@title<span class="visually-hidden">медиа</span>
