Gutenberg (8.x-2.2) - en to fa translation catalogue (248 entries)

en: photos
fa: عکس‌ها

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Image size
fa: اندازه تصویر

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Submit
fa: ثبت

en: Content
fa: محتوا

en: Private
fa: خصوصی

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Public
fa: عمومی

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: feed
fa: خوراک

en: Action
fa: عملکرد

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Version
fa: نسخه

en: File
fa: فایل

en: Tag
fa: برچسب

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Quote
fa: نقل قول

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: Back
fa: بازگشت

en: Field
fa: فیلد

en: Outline
fa: سرفصل

en: header
fa: سر صفحه

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Image settings
fa: تنظیمات تصویر

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background Color
fa: رنگ پس زمینه

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Archives
fa: آرشیوها

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Time
fa: زمان

en: Audio settings
fa: تنظیمات صوتی

en: Audio
fa: صوتی

en: URL
fa: نشانی

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: Section
fa: بخش

en: link
fa: پیوند

en: Menu
fa: منو

en: Number of items
fa: تعداد موارد

en: Remove item
fa: برداشتن آیتم

en: Add item
fa: افزودن آیتم

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Item added.
fa: اضافه شد.

en: Upload
fa: بارگذاری

en: blog
fa: وبلاگ

en: User
fa: کاربر

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: Node
fa: محتوا

en: Create
fa: ایجاد

en: Separator
fa: جداکننده

en: All
fa: همه

en: Year
fa: سال

en: Block
fa: بلوک

en: Add block
fa: افزودن بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Bottom
fa: پایین

en: Site
fa: سایت

en: Drupal
fa: دروپال

en: Header
fa: سربرگ

en: Left sidebar
fa: کناره چپ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Selected
fa: انتخاب شده

en: Custom
fa: سفارشی

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Term
fa: واژه

en: Contains
fa: شاملِ

en: Gallery
fa: گالری

en: Heading
fa: عنوان

en: Gallery settings
fa: تنظیمات گالری

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Month
fa: ماه

en: Current
fa: جاری

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: By
fa: توسط

en: General
fa: عمومی

en: Calendar
fa: تقویم

en: Day
fa: روز

en: Table
fa: جدول

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: May
fa: می

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: ژوئیه

en: August
fa: اوت

en: September
fa: سپتامبر

en: October
fa: اکتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

en: Loop
fa: حلقه

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Color
fa: رنگ

en: links
fa: پیوند‌ها

en: Button
fa: دکمه

en: Uninstall
fa: عزل

en: Install
fa: نصب

en: Does Not Contain
fa: شامل نمی شود

en: Tools
fa: ابزارها

en: Order
fa: سفارش

en: Untitled
fa: بدون عنوان

en: Uncategorized
fa: دسته‌ بندی نشده

en: Template
fa: قالب

en: Preformatted
fa: از قبل قالب‌بندی شده

en: text
fa: متن

en: Close
fa: بستن

en: Original
fa: اصلی

en: Search Results
fa: نتایج جستجو

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Clear
fa: پاک کردن

en: menu
fa: منو

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Query
fa: پرس و جو

en: Font size
fa: اندازه فونت

en: Configure block
fa: پیکربندی بلوک

en: Period
fa: دوره

en: Posts
fa: ارسال‌ها

en: Link label
fa: برچسب پیوند

en: Empty
fa: خالی

en: Immediately
fa: فورا

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Hours
fa: ساعت

en: White
fa: سفید

en: archive
fa: بایگانی

en: Categories settings
fa: تنظیمات دسته‌بندی‌ها

en: RSS settings
fa: تنظیمات RSS

en: Video
fa: ویدیو

en: Superscript
fa: بالانویس

en: Installed
fa: نصب شده

en: Duplicate
fa: تکرار

en: Standard
fa: استاندارد

en: Document
fa: سند

en: image
fa: تصویر

en: images
fa: تصاویر

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Keyboard shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه کلید

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Examples
fa: مثال‌ها

en: Color settings
fa: تنظیمات رنگ

en: Bold
fa: برجسته

en: Copy
fa: کپی

en: Plugins
fa: افزونه‌ها

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Verse
fa: آیه

en: Permalink
fa: پیوند ثابت

en: Publish
fa: انتشار

en: Redo
fa: از نو

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Subtitle
fa: زیر عنوان

en: Menu name
fa: نام منو

en: Autoplay
fa: پخش خودکار

en: Subscript
fa: زیرنویس

en: Unlink
fa: از پیوند خارج کردن

en: Overlay
fa: لایه ی پوشاننده

en: Blockquote
fa: نقل قول بلاک شده

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Offset
fa: جابجایی

en: Black
fa: سیاه

en: import
fa: وارد کردن

en: Finish
fa: پایان

en: Number of comments
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: Underline
fa: زیرخط

en: About
fa: درباره

en: Block Options
fa: گزینه‌های بلوک

en: Column
fa: ستون

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه کلید

en: Crop
fa: برش

en: Patterns
fa: الگوها

en: pixels
fa: پیکسل

en: Video settings
fa: تنظیمات ویدیو

en: An unknown error occurred.
fa: یک خطای ناشناخته رخ داده است

en: Format settings
fa: تنظیمات قالب

en: Light
fa: روشن

en: Comma
fa: کاما

en: Display author name
fa: نمایش نام نویسنده

en: AM
fa: ق.ظ

en: PM
fa: ب.ظ

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Numbered list
fa: لیست عددی

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: Align left
fa: چپ‌چین

en: Align center
fa: وسط‌چین

en: Align right
fa: راست‌چین

en: Search Terms
fa: عبارات جستجو

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Styles
fa: استایل ها

en: Rotate
fa: چرخاندن

en: Saving
fa: ذخیره سازی

en: Search block
fa: بلوک جستجو

en: Edit URL
fa: ویرایش آدرس

en: Change widget
fa: تغییر ساختار

en: Media Library
fa: کتابخانه رسانه

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Dark
fa: تاریک

en: Custom HTML
fa: کد HTML سفارشی

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Loading…
fa: بارگزاری...

en: Media library
fa: کتابخانه رسانه
