Gutenberg (8.x-2.2) - en to pl translation catalogue (312 entries)

en: photos
pl: zdjęcia

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Image size
pl: Rozmiar obrazka

en: Previous
pl: Poprzednie

en: Next
pl: Dalej

en: Pages
pl: Strony

en: title
pl: tytuł

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Content
pl: Zawartość

en: Private
pl: Prywatne

en: Group
pl: Grupa

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: List
pl: Lista

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Description
pl: Opis

en: Public
pl: Publiczna

en: Read more
pl: Czytaj dalej

en: Action
pl: Akcja

en: Tags
pl: Tagi

en: Taxonomy
pl: Kategorie

en: Documentation
pl: Dokumentacja

en: Categories
pl: Kategorie

en: Version
pl: Wersja

en: File
pl: Plik

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Resetuj

en: None
pl: Brak

en: Display settings
pl: Ustawienia wyświetlania

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Category
pl: Kategoria

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: Import
pl: Importuj

en: Export
pl: Eksportuj

en: Back
pl: Wstecz

en: Field
pl: Pole

en: container
pl: kontener

en: Outline
pl: Książka

en: header
pl: nagłówek

en: Preview
pl: Podgląd

en: Save
pl: Zapisz

en: Help
pl: Pomoc

en: Image settings
pl: Ustawienia obrazów

en: Text Settings
pl: Ustawienia tekstu

en: Text Color
pl: Kolor tekstu

en: Default
pl: Domyślny

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Insert
pl: Wstaw

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Top
pl: Góra strony

en: Small
pl: Małe

en: Large
pl: Duże

en: Archives
pl: Archiwa

en: Schedule
pl: Harmonogram

en: Time
pl: Czas

en: Audio settings
pl: Ustawienia audio

en: Dimensions
pl: Wymiary

en: Section
pl: Sekcja

en: link
pl: odnośnik

en: Number of items
pl: Liczba elementów

en: Remove item
pl: Usuń element

en: Add item
pl: Dodaj element

en: Text
pl: Tekst

en: Theme
pl: Skórka

en: Upload
pl: Wyślij plik

en: User
pl: Użytkownik

en: Options
pl: Opcje

en: Contact
pl: Kontakt

en: Node
pl: Węzeł

en: Create
pl: Utwórz

en: All
pl: Wszystko

en: Year
pl: Rok

en: Block
pl: Blok

en: Add block
pl: Dodaj blok

en: Page
pl: Strona

en: Bottom
pl: Dół strony

en: Site
pl: Witryna

en: Header
pl: Nagłówek

en: Left sidebar
pl: Lewy pasek boczny

en: Footer
pl: Stopka

en: Selected
pl: Wybrany

en: Custom
pl: Własne

en: Visibility
pl: Widoczność

en: Comment
pl: Komentarz

en: Published
pl: Opublikowane

en: Term
pl: Termin

en: Contains
pl: Zawiera

en: Gallery
pl: Galeria

en: Heading
pl: Nagłówek

en: Gallery settings
pl: Ustawienia galerii

en: Nodes
pl: Węzły

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: Thumbnail
pl: Miniaturka

en: Medium
pl: Średnie

en: download
pl: pobierz

en: navigation
pl: nawigacja

en: Month
pl: Miesiąc

en: Current
pl: Bieżący

en: Terms
pl: Terminy

en: Desc
pl: Malejąco

en: Code
pl: Kod

en: By
pl: Przez

en: General
pl: Ogólne

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Day
pl: Dzień

en: Table
pl: Tabela

en: January
pl: Styczeń

en: February
pl: Luty

en: March
pl: Marzec

en: April
pl: Kwiecień

en: May
pl: Maj

en: June
pl: Czerwiec

en: July
pl: Lipiec

en: August
pl: Sierpień

en: September
pl: Wrzesień

en: October
pl: Październik

en: November
pl: Listopad

en: December
pl: Grudzień

en: Loop
pl: Pętla

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Text color
pl: Kolor tekstu

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Color
pl: Kolor

en: Padding
pl: Dopełnienie

en: Button
pl: Przycisk

en: Square
pl: Kwadrat

en: Uninstall
pl: Odinstaluj

en: Install
pl: Instaluj

en: Does Not Contain
pl: Nie zawiera

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Order
pl: Kolejność

en: Untitled
pl: Bez nazwy

en: Uncategorized
pl: Nieskategoryzowane

en: Template
pl: Szablon

en: Preformatted
pl: Preformatowany

en: text
pl: tekst

en: Close
pl: Zamknij

en: Original
pl: Oryginał

en: Search Results
pl: Wyniki wyszukiwania

en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Avatar
pl: Awatar

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Undo
pl: Cofnij

en: Replace
pl: Zamień

en: Query
pl: Zapytanie

en: Font size
pl: Rozmiar czcionki

en: Configure block
pl: Konfiguracja bloku

en: Period
pl: Okres

en: Posts
pl: Wpisy

en: Link label
pl: Tytuł odnośnika

en: Empty
pl: Pusty

en: Buttons
pl: Przyciski

en: Immediately
pl: Natychmiast

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Hours
pl: Godziny

en: White
pl: Biały

en: Circular
pl: Kołowy

en: Categories settings
pl: Ustawienia kategorii

en: RSS settings
pl: Ustawienia RSS

en: Video
pl: Wideo

en: Superscript
pl: Superskrypt

en: Installed
pl: Zainstalowane

en: Metadata
pl: Metadane

en: Duplicate
pl: Zduplikowany

en: Standard
pl: Standardowe

en: Diagonal
pl: Przekątna

en: Document
pl: Dokument

en: image
pl: obrazek

en: images
pl: obrazy

en: More options
pl: Więcej opcji

en: Minutes
pl: Minuty

en: Excerpt
pl: Fragment

en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Select
pl: Wybierz

en: Examples
pl: Przykłady

en: Color settings
pl: Ustawienia kolorów

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: Blocks
pl: Bloki

en: Verse
pl: Werset

en: Permalink
pl: Adres

en: Publish
pl: Publikuj

en: Solid
pl: Jednolite

en: Move down
pl: Przesuń w dół

en: Move up
pl: Przesuń w górę

en: Redo
pl: Popraw

en: Italic
pl: Kursywa

en: Editor
pl: Edytor

en: Subtitle
pl: Podtytuł

en: Menu name
pl: Nazwa menu

en: Autoplay
pl: Autoodtwarzanie

en: Plugin settings
pl: Ustawienia wtyczki

en: Subscript
pl: Subskrypt

en: Unlink
pl: Usuń odnośnik

en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

en: Order by
pl: Porządkuj według

en: Uppercase
pl: Duże litery

en: Overlay
pl: Nakładka

en: Skip
pl: Pomiń

en: Blockquote
pl: Cytowanie

en: Tag Cloud
pl: Chmura tagów

en: Shadow
pl: Cień

en: Columns
pl: Kolumny

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Black
pl: Czarny

en: Field mapping
pl: Mapowanie pola

en: Finish
pl: Zakończ

en: Number of comments
pl: Liczba komentarzy

en: Custom fields
pl: Pola własne

en: Underline
pl: Podkreślony

en: Paragraph
pl: Akapit

en: About
pl: O stronie

en: Block Options
pl: Opcje bloku

en: Column
pl: Kolumna

en: - Select -
pl: - Wybierz -

en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Zoom
pl: Przybliżenie

en: Opacity
pl: Przeźroczystość

en: Crop
pl: Przytnij

en: Insert Image
pl: Wstaw obraz

en: Landscape
pl: Krajobraz

en: Portrait
pl: Portret

en: Patterns
pl: Wzory

en: Button text
pl: Tekst przycisku

en: pixels
pl: piksele

en: Video settings
pl: Ustawienia wideo

en: Widgets
pl: Kontrolki

en: Format settings
pl: Ustawienia formatu

en: Words
pl: Słowa

en: Column settings
pl: Ustwienia kolumny

en: Add Link
pl: Dodaj odnośnik

en: More details
pl: Więcej szczegółów

en: Light
pl: Jasny

en: Main Navigation
pl: Główna nawigacja

en: Comma
pl: Przecinek

en: Display author name
pl: Wyświetl nazwę autora

en: Text settings
pl: Ustawienia tekstu

en: Chat
pl: Czat

en: AM
pl: przed południem

en: PM
pl: po południu

en: Create new
pl: Utwórz nowy

en: Annotation
pl: Adnotacja

en: Draft
pl: Szkic

en: Save Draft
pl: Zapisz szkic

en: Scheduled
pl: Zaplanowany

en: Add new category
pl: Dodaj nową kategorię

en: Link settings
pl: Ustawienia odnośnika

en: Numbered list
pl: Lista numerowana

en: Not set
pl: Nie ustawiono

en: Media settings
pl: Ustawienia mediów

en: Edit link
pl: Odnośnik edycji

en: Align left
pl: Wyrównaj do lewej

en: Align center
pl: Wyrównaj do środka

en: Align right
pl: Wyrównaj do prawej

en: Justify
pl: Wyjustuj

en: Search Terms
pl: Szukane wyrażenia

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Latest Comments
pl: Ostatnie komentarze

en: Solid color
pl: Brak gradientu

en: Styles
pl: Style

en: Default Style
pl: Domyślny styl

en: Rotate
pl: Obróć

en: Move right
pl: Przesuń w prawo

en: Move left
pl: Przesuń w lewo

en: Post Date
pl: Data publikacji

en: Saving
pl: Zapisywanie

en: Search block
pl: Blok wyszukiwania

en: Line height
pl: Wysokość wiersza

en: Formatter settings
pl: Ustawienia formatera

en: Edit URL
pl: Edytuj adres

en: Change widget
pl: Zmień kontrolkę

en: Page break
pl: Podział strony

en: Label text
pl: Tekst podpisu

en: Edit media
pl: Edytuj media

en: Site Title
pl: Tytuł strony

en: Classic
pl: Klasyczne

en: Current theme
pl: Aktualna skórka

en: Media Library
pl: Biblioteka mediów

en: Dots
pl: Kropki

en: Reusable
pl: Wielokrotnego użytku

en: Spacing
pl: Odstępy

en: View mode
pl: Tryb widoku

en: No results.
pl: Brak wyników.

en: Dark
pl: Ciemny

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Uninstalled
pl: Odinstalowano

en: Master
pl: Główny

en: Headings
pl: Nagłówki

en: Insert link
pl: Dodaj link

en: Paragraphs
pl: Akapity

en: Responsive
pl: Responsywny

en: Loading…
pl: Wczytuję...

en: Title attribute
pl: Atrybut title

en: Edit Image
pl: Edytuj obraz

en: Muted
pl: Wyciszone

en: Media library
pl: Biblioteka mediów

en: Navigation menu
pl: Menu nawigacyjne

en: Insert Media
pl: Wstaw Media
