Gutenberg (8.x-2.3) - en to ja translation catalogue (313 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Image size
ja: 画像ファイルサイズ

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Pages
ja: ページ

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Status
ja: 状態

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: Private
ja: プライベート

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Public
ja: パブリック

en: Read more
ja: 続きを読む

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: Tags
ja: タグ

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Version
ja: バージョン

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: Quote
ja: 料金

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Back
ja: 戻る

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Image settings
ja: 画像の設定

en: Text Color
ja: 文字色

en: Default
ja: デフォルト

en: Background Color
ja: 背景色

en: Update
ja: 更新

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Time
ja: 時間

en: Add
ja: 追加

en: Audio
ja: オーディオ

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Section
ja: セクション

en: Menu
ja: メニュー

en: Number of items
ja: 項目数

en: Add item
ja: 項目を追加

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Upload
ja: アップロード

en: blog
ja: ブログ

en: User
ja: ユーザー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Create
ja: 作成

en: Include
ja: 含む

en: Exclude
ja: 除外

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: No Title
ja: タイトル無し

en: All
ja: すべて

en: Navigation link text
ja: ナビゲーションリンクのテキスト

en: Year
ja: 年

en: Panels
ja: パネル

en: Area
ja: エリア

en: Block
ja: ブロック

en: Add block
ja: ブロックを追加

en: Page
ja: ページ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Logo
ja: ロゴ

en: Site
ja: サイト

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Selected
ja: 選択済み

en: Custom
ja: カスタム

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Term
ja: ターム

en: Contains
ja: 含む

en: Heading
ja: 見出し1

en: Normal
ja: ノーマル

en: Nodes
ja: ノード

en: Advanced
ja: 高度

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: download
ja: ダウンロード

en: Media
ja: メディア

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: Current
ja: 現在

en: Mobile
ja: モバイル

en: Terms
ja: ターム

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: General
ja: 全般

en: Border
ja: ボーダー

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: List view
ja: リスト表示

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Align
ja: 配置

en: Loop
ja: ループ

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Color
ja: 色

en: Appearance
ja: テーマ

en: Square
ja: 正方形

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Install
ja: インストール

en: List View
ja: 一覧表示

en: Tools
ja: ツール

en: Filters
ja: フィルター

en: Order
ja: オーダー

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Template
ja: テンプレート

en: Close
ja: 閉じる

en: Original
ja: オリジナル

en: Notifications
ja: 通知

en: Additional
ja: 追加

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Root
ja: ルート

en: block
ja: ブロック

en: English
ja: 英語

en: Clear
ja: クリアー

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Search results
ja: 検索結果

en: Replace
ja: 置換

en: Delete menu
ja: メニューの削除

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Period
ja: 期間

en: Posts
ja: 投稿

en: Link label
ja: リンクラベル

en: Empty
ja: 空

en: Log out
ja: ログアウト

en: Immediately
ja: 即時

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Hours
ja: 時

en: White
ja: 白

en: Convert
ja: 変換

en: Video
ja: ビデオ

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Installed
ja: インストール済み

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Link color
ja: リンクの色

en: Duplicate
ja: 複製

en: Standard
ja: 標準

en: Templates
ja: テンプレート

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Document
ja: ドキュメント

en: New
ja: 新

en: image
ja: 画像

en: Minutes
ja: 分

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Percentage (%)
ja: 割合（％）

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Examples
ja: 例

en: Bold
ja: ボールド

en: Copy
ja: コピー

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Blocks
ja: ブロック

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Publish
ja: 掲載

en: Redo
ja: やり直し

en: Italic
ja: イタリック

en: Editor
ja: エディタ

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Plugin settings
ja: プラグイン設定

en: Subscript
ja: 添字

en: Indent
ja: インデント

en: Outdent
ja: インデント解除

en: Unlink
ja: リンクしない

en: Order by
ja: 並び順

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Border color
ja: ボーダー色

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Skip
ja: スキップ

en: Drag
ja: ドラッグ

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Blockquote
ja: ブロック引用

en: Term description.
ja: タームの説明

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: Keyword
ja: キーワード

en: Columns
ja: カラム

en: Offset
ja: オフセット

en: Black
ja: ブラック

en: Page Link
ja: ページへのリンク

en: Field mapping
ja: フィールドマッピング

en: import
ja: インポート

en: Finish
ja: 終了

en: Number of comments
ja: コメント数

en: Underline
ja: 下線

en: About
ja: アバウト

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Preferences
ja: 初期設定

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Zoom
ja: ズーム

en: Choose
ja: 選択

en: Crop
ja: トリミング

en: Insert Image
ja: 画像を挿入

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Patterns
ja: パターン

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: pixels
ja: ピクセル

en: Video settings
ja: ビデオの設定

en: An unknown error occurred.
ja: 未知のエラーが発生しました。

en: Format settings
ja: 書式の設定

en: Words
ja: 単語

en: Characters
ja: 文字

en: Column settings
ja: カラムの設定

en: Add Link
ja: リンクを追加

en: Image width
ja: 画像の幅

en: Comma
ja: コンマ

en: Text settings
ja: テキストの設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: AM
ja: 午前

en: PM
ja: 午後

en: Draft
ja: 下書き

en: Only
ja: 限定

en: Link settings
ja: リンク設定

en: Numbered list
ja: 番号付きリスト

en: Not set
ja: 未設定

en: post
ja: 投稿

en: Source language
ja: 元言語

en: Media settings
ja: メディア設定

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Align left
ja: 左揃え

en: Align center
ja: 中央寄せ

en: Align right
ja: 右揃え

en: Justify
ja: 正当化する

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Midnight
ja: 真夜中

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Styles
ja: スタイル

en: Rotate
ja: 回転

en: Design
ja: デザイン

en: Saving
ja: 保存中

en: Search block
ja: 検索ブロック

en: Formatter settings
ja: フォーマッター設定

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Page break
ja: ページ区切り

en: media
ja: メディア

en: Edit media
ja: メディアを編集

en: Remove block
ja: ブロックを削除

en: Media Library
ja: メディアライブラリー

en: Reusable
ja: 再利用可能

en: Release Date
ja: 発売日

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Asc
ja: 昇順

en: HTML element
ja: HTML要素

en: One column
ja: 1カラム

en: Master
ja: マスター

en: Extra Large
ja: エキストララージ

en: Headings
ja: 見出し

en: Wide
ja: ワイド

en: Simple text
ja: シンプルテキスト

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Tablet
ja: タブレット

en: Loading…
ja: 読込中...

en: Huge
ja: ヒュージ

en: Edit Image
ja: 画像編集

en: Muted
ja: ミュート

en: Media library
ja: メディアライブラリー
