Gutenberg (8.x-2.3) - en to pt translation catalogue (349 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Image size
pt: Tamanho da imagem

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Pages
pt: Páginas

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: Status
pt: Estado

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Private
pt: Privado

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público

en: Read more
pt: Ler mais

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Documentation
pt: Documentação

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: Find out more
pt: Descubra mais

en: File
pt: Ficheiro

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: Block settings
pt: Definições do bloco

en: Quote
pt: Citar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Image settings
pt: Definições da imagem

en: Text Settings
pt: Configurações de texto

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Default
pt: Por defeito

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Insert
pt: Inserir

en: Update
pt: Atualizar

en: Move to
pt: Mover para

en: Top
pt: Topo

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Schedule
pt: Agenda

en: Time
pt: Hora

en: Add
pt: Adicionar

en: Audio settings
pt: Configurações de áudio

en: Audio
pt: Áudio

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Section
pt: Secção

en: Number of items
pt: Número de itens

en: Remove item
pt: Remover item

en: Add item
pt: Adicionar item

en: Display Settings
pt: Exibir Definições

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: Item added.
pt: Item adicionado.

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: blog
pt: blogue

en: User
pt: Utilizador

en: Options
pt: Opções

en: Date Format
pt: Formato de data

en: Create Table
pt: Criar Tabela

en: Create
pt: Criar

en: Include
pt: Incluir

en: Exclude
pt: Excluir

en: No Title
pt: Sem Título

en: All
pt: Todos

en: Year
pt: Ano

en: Panels
pt: Painéis

en: Area
pt: Área

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Page
pt: Página

en: Bottom
pt: Baixo

en: Logo
pt: Logótipo

en: Site
pt: Sítio

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Selected
pt: Selecionado

en: Custom
pt: Personalizado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Published
pt: Publicado

en: Term
pt: Termo

en: Contains
pt: Contém

en: Gallery
pt: Galeria

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Full Size
pt: Tamanho total

en: Gallery settings
pt: Definições da galeria

en: Nodes
pt: Nós

en: Advanced
pt: Avançado

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: download
pt: descarregar

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Current
pt: Atual

en: Terms
pt: Termos

en: Code
pt: Código

en: By
pt: Por

en: General
pt: Geral

en: Border
pt: Borda

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: List view
pt: Exibição de lista

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Align
pt: Alinhar

en: Loop
pt: Ciclo

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Navigation
pt: Navegação

en: Color
pt: Cor

en: Appearance
pt: Aparência

en: Kind
pt: Tipo

en: Square
pt: Quadrado

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Install
pt: Instalar

en: List View
pt: Visualização em lista

en: Does Not Contain
pt: Não contém

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Filters
pt: Filtros

en: Order
pt: Ordem

en: Untitled
pt: Sem título

en: Uncategorized
pt: Não categorizado

en: Delete template
pt: Eliminar modelo

en: Close
pt: Fechar

en: Notifications
pt: Notificações

en: Additional
pt: Adicional

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Root
pt: Raiz

en: block
pt: bloco

en: English
pt: Inglês

en: Clear
pt: Limpar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Replace
pt: Substituir

en: Delete menu
pt: Eliminar menu

en: Font size
pt: Tamanho do tipo de letra

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Period
pt: Ponto final

en: Posts
pt: Mensagens

en: Link label
pt: Ligação da etiqueta

en: Empty
pt: Vazio

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: Immediately
pt: Imediatamente

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Hours
pt: Horas

en: White
pt: Branco

en: Convert
pt: Converter

en: Video
pt: Vídeo

en: Superscript
pt: Superior à linha

en: Installed
pt: Instalado

en: Link color
pt: Cor das ligações

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Standard
pt: Padrão

en: Templates
pt: Modelos

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: Document
pt: Documento

en: New
pt: Novo

en: image
pt: imagem

en: Minutes
pt: Minutos

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Keyboard shortcuts
pt: Os atalhos de teclado

en: Headers
pt: Cabeçalhos

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Examples
pt: Exemplos

en: Bold
pt: Negrito

en: Copy
pt: Copiar

en: Plugins
pt: Extensões

en: Descriptions
pt: Descrições

en: Blocks
pt: Blocos

en: Permalink
pt: Ligação permanente

en: Publish
pt: Publicar

en: Dotted
pt: Pontilhada(o)

en: Dashed
pt: Tracejadas

en: Solid
pt: Sólida(o)

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Redo
pt: Refazer

en: Italic
pt: Itálico

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: Autoplay
pt: Início automático

en: audio
pt: áudio

en: Plugin settings
pt: Configurações de plugin

en: Subscript
pt: Inferior à linha

en: Indent
pt: Indentar

en: Outdent
pt: Desindentar

en: Unlink
pt: Quebrar ligação

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Order by
pt: Ordenar por

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Auto
pt: Automático

en: Border color
pt: Cor da margem

en: video
pt: vídeo

en: Overlay
pt: Sobreposição

en: Drag
pt: Arrastar

en: Loading
pt: A carregar

en: Blockquote
pt: Bloco de citação

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: Unordered
pt: Desordenado

en: Ordered
pt: Ordenado

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Columns
pt: Colunas

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Black
pt: Preto

en: Field mapping
pt: Mapear campo

en: Border style
pt: Estilo de borda

en: Finish
pt: Finalizar

en: Number of comments
pt: Número de comentários

en: Custom fields
pt: Campos personalizados

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Font family
pt: Família de tipos de letra

en: About
pt: Sobre

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Margin
pt: Margem

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de Teclado

en: Choose
pt: Escolher

en: Angle
pt: Ângulo

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Crop
pt: Recortar

en: Insert Image
pt: Inserir imagem

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: Patterns
pt: Padrões

en: Button text
pt: Texto do botão

en: pixels
pt: píxeis

en: Add title
pt: Adicionar título

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Format settings
pt: Definições de formatação

en: Words
pt: Palavras

en: Characters
pt: Caracteres

en: Add Link
pt: Adicionar ligação

en: Table settings
pt: Definições da tabela

en: Comma
pt: Vírgula

en: Display author name
pt: Exibir nome do autor

en: Text settings
pt: Configurações de texto

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: Link title
pt: Titulo da ligação

en: Draft
pt: Rascunho

en: Add new category
pt: Adicionar nova categoria

en: Link settings
pt: Configurações de ligação

en: Numbered list
pt: Lista numerada

en: Not set
pt: Não configurado

en: Parent Term
pt: Pais Termo

en: Source language
pt: Idioma fonte

en: Media settings
pt: Configurações de media

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Lowercase
pt: Minúsculas

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align center
pt: Alinhar ao centro

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Justify
pt: Justificado

en: Font style
pt: Estilo do tipo de letra

en: Search Terms
pt: Termos de pesquisa

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Gradient
pt: Gradiente

en: Styles
pt: Estilos

en: Rotate
pt: Rodar

en: Move right
pt: Mover para a direita

en: Move left
pt: Mover para a esquerda

en: Saving
pt: Guardando

en: Search block
pt: Bloco de pesquisa

en: Typography
pt: Tipografia

en: Formatter settings
pt: Configurações do formatador.

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Page break
pt: Quebra de página

en: Label text
pt: Texto da label

en: Edit media
pt: Editar media

en: Remove block
pt: Remover bloco

en: Classic
pt: Clássico

en: Media Library
pt: Biblioteca de Media

en: Reusable
pt: Reutilizável

en: Release Date
pt: Data de lançamento

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: HTML element
pt: Elemento de HTML

en: Uninstalled
pt: Desinstalado

en: One column
pt: Uma coluna

en: Master
pt: Principal

en: Headings
pt: Títulos

en: Wide
pt: Largo

en: Simple text
pt: Texto simples

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Loading…
pt: A carregar…

en: Add submenu
pt: Adicionar sub-menu

en: Edit Image
pt: Editar imagem

en: Muted
pt: Silenciado

en: Media library
pt: Biblioteca de media

en: More settings
pt: Mais definições

en: Gutenberg experience
pt: Experiência Gutenberg

en: Enable Gutenberg experience
pt: Ativar experiência Gutenberg

en: Gutenberg settings
pt: Configurações Gutenberg

en: Gutenberg Editor
pt: Editor Gutenberg

en: Add text or type / to add content
pt: Adicionar texto ou escreva / para adicionar conteúdo

en: Turn the node edit form into a full Gutenberg UI experience. At least one field of long text type is necessary.
pt: Transforme o formulário de edição do nó em uma experiência completa da interface do utilizador do Gutenberg. É necessário pelo menos um campo do tipo texto longo.

en: Allowed Gutenberg blocks
pt: Blocos do Gutenberg permitidos

en: Allowed Drupal blocks
pt: Blocos do Drupal permitidos

en: <span class="visually-hidden">Show </span>@title<span class="visually-hidden"> media</span><span class="active-tab visually-hidden"> (selected)</span>
pt: <span class="visually-hidden">Mostrar</span>@title<span class="visually-hidden">media</span><span class="active-tab visually-hidden>(selecionado)</span>

en: <span class="visually-hidden">Show </span>@title<span class="visually-hidden"> media</span>
pt: <span class="visually-hidden">Mostrar</span>@title<span class="visually-hidden"> media</span>

en: Access to any Gutenberg related actions
pt: Aceder a qualquer ação relacionado com Gutenberg

en: Template lock
pt: Bloquear modelo

en: Use Gutenberg experience
pt: Utilizar experiência Gutenberg

en: Gutenberg text format
pt: Formato de texto Gutenberg

en: Display content only
pt: Mostrar apenas conteúdo

en: oEmbed settings
pt: Configurações oEmbed

en: Use theme styles
pt: Usar estilos de tema

en: Choose how you interact with blocks
pt: Escolhe como tu interages com os blocos

en: Show most used blocks
pt: Mostrar blocos mais usados

en: Choose what displays in the panel.
pt: Escolha o que é exibido no painel.

en: Are you sure you want to delete the %s template? It may be used by other pages or posts.
pt: Tem certeza de que deseja excluir o modelo %s? Pode ser usado por outras páginas ou posts.

en: [Draft]
pt: [Rascunho]

en: General templates
pt: Modelos gerais

en: Unused templates
pt: Modelos não usados

en: Widget is missing.
pt: Ferramenta em falta.

en: Move to widget area
pt: Mover para a área de ferramentas
