Gutenberg (8.x-2.5) - en to uk translation catalogue (444 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Image size
uk: Розмір зображення

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Pages
uk: Сторінки

en: Reset to defaults
uk: Скинути до початкових значень

en: Status
uk: Стан

en: Submit
uk: Надіслати

en: Content
uk: Вміст

en: Private
uk: Приватне

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Read more
uk: Читати далі

en: More
uk: Ще

en: Action
uk: Дія

en: Tags
uk: Теґи

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Documentation
uk: Документація

en: Categories
uk: Категорії

en: Version
uk: Версія

en: Find out more
uk: Довідатися більше

en: File
uk: Файл

en: Tag
uk: Теґ

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: Block settings
uk: Налаштування блоку

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Back
uk: Назад

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Image settings
uk: Налаштування зображення

en: Text Settings
uk: Параметри тексту

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Default
uk: Базово

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Insert
uk: Вставити

en: Update
uk: Оновити

en: Move to
uk: Перемістити в

en: Top
uk: Зверху

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Schedule
uk: Розклад

en: Time
uk: Час

en: Add
uk: Додати

en: Audio settings
uk: Параметри звуку

en: Audio
uk: Звук

en: URL
uk: URL-адреса

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Section
uk: Розділ

en: Menu
uk: Меню

en: Number of items
uk: Кількість елементів

en: Remove item
uk: Вилучити елемент

en: Add item
uk: Додати елемент

en: Display Settings
uk: Налаштування відображення

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Тема

en: Layout
uk: Макет

en: Item added.
uk: Пункт доданий.

en: Upload
uk: Викласти

en: blog
uk: блоґ

en: User
uk: Користувач

en: Options
uk: Опції

en: Contact
uk: Контакт

en: Date Format
uk: Формат дати

en: Create Table
uk: Додати таблицю.

en: Create
uk: Створити

en: Include
uk: Долучити

en: Exclude
uk: Вилучити

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: No Title
uk: Без заголовку

en: All
uk: Все

en: Navigation link text
uk: Текст навігаційного посилання

en: Year
uk: Рік

en: Panels
uk: Панелі

en: Area
uk: Область

en: Block
uk: Блок

en: Add block
uk: Додати блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Bottom
uk: Знизу

en: Logo
uk: Логотип

en: Site
uk: Сайт

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Selected
uk: Вибране

en: Custom
uk: Власний

en: Visibility
uk: Видимість

en: Comment
uk: Коментар

en: Published
uk: Опубліковано

en: Term
uk: Термін

en: Contains
uk: Містить

en: Gallery
uk: Галерея

en: Heading
uk: Заголовок

en: Full Size
uk: Повний розмір

en: Normal
uk: Звичайне

en: OK
uk: Гаразд

en: Gallery settings
uk: Параметри галереї

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Advanced
uk: Розширені

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Linear
uk: Лінійне

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Medium
uk: Середній

en: download
uk: завантаження

en: Media
uk: Медіа

en: Month
uk: Місяць

en: Details
uk: Подробиці

en: Current
uk: Поточна

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Terms
uk: Терміни

en: Desc
uk: Спад

en: Code
uk: Код

en: By
uk: від

en: General
uk: Загальне

en: Border
uk: Рамка

en: Link Color
uk: Колір посилання

en: Day
uk: День

en: Table
uk: Таблиця

en: List view
uk: Перегляд списком

en: January
uk: січня

en: February
uk: лютого

en: March
uk: березня

en: April
uk: квітня

en: May
uk: тра

en: June
uk: червня

en: July
uk: липня

en: August
uk: серпня

en: September
uk: вересня

en: October
uk: жовтня

en: November
uk: листопада

en: December
uk: грудня

en: Base
uk: Основа

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Loop
uk: Цикл

en: Background color
uk: Колір тла

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Color
uk: Колір

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: Kind
uk: Сорт

en: Square
uk: Квадрат

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Uninstall
uk: Видалити

en: Install
uk: Встановити

en: List View
uk: Списком

en: Does Not Contain
uk: Не містить

en: Tools
uk: Інструменти

en: Filters
uk: Фільтри

en: Order
uk: Послідовність

en: Untitled
uk: Без назви

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Template
uk: Шаблон

en: Delete template
uk: Вилучити шаблон

en: Close
uk: Закрити

en: Original
uk: Оригінал

en: Mixed
uk: Змішаний

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Additional
uk: Додатково

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Avatar
uk: Аватар

en: Root
uk: Корінь

en: block
uk: блок

en: English
uk: Англійська

en: Clear
uk: Очистка

en: Undo
uk: Скасувати

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Replace
uk: Замінити

en: Delete menu
uk: Видалити меню

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Configure block
uk: Налаштувати блок

en: Period
uk: Крапка

en: Posts
uk: Дописи

en: Add a link
uk: Додати посилання

en: Link label
uk: Мітка посилання

en: Empty
uk: Порожньо

en: Log out
uk: Вихід

en: No results found.
uk: Нічого не знайдено.

en: Immediately
uk: Негайно

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Hours
uk: Годин(и)

en: White
uk: Білий

en: Circular
uk: Круговий

en: Convert
uk: Перетворити

en: Categories settings
uk: Налаштування категорій

en: RSS settings
uk: Налаштування RSS

en: Video
uk: Відео

en: Items per Page
uk: <em>Кількість матеріалів на сторінці</em>

en: Superscript
uk: Надрядковий індекс

en: Installed
uk: Встановлено

en: Metadata
uk: Метадані

en: Link color
uk: Колір посилання

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: Regular
uk: Звичайна

en: Standard
uk: Стандарт

en: Templates
uk: Шаблони

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: Diagonal
uk: Діагональ

en: Document
uk: Документ

en: New
uk: Нові

en: image
uk: зображення

en: More options
uk: Додаткові параметри

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Media file
uk: Медіа-файл

en: Excerpt
uk: Витяг

en: Keyboard shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: Image dimensions
uk: Розміри зображення

en: Percentage (%)
uk: Процент (%)

en: Headers
uk: Заголовки

en: Apply
uk: Застосувати

en: Select
uk: Вибір

en: Examples
uk: Приклади

en: Bold
uk: Напівжирний

en: Copy
uk: Копіювати

en: Plugins
uk: Плаґіни

en: Descriptions
uk: Описи

en: Blocks
uk: Блоки

en: Permalink
uk: Постійне посилання

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Dotted
uk: Пунктир

en: Dashed
uk: Штрих

en: Solid
uk: Суцільне

en: Move down
uk: Пересунути вниз

en: Move up
uk: Пересунути вгору

en: Redo
uk: Повторити

en: Italic
uk: Курсив

en: Editor
uk: Редактор

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Menu name
uk: Назва меню

en: Autoplay
uk: Автозапуск

en: audio
uk: звук

en: Plugin settings
uk: Налаштування плаґіну

en: Subscript
uk: Підрядковий індекс

en: Indent
uk: Збільшити відступ

en: Outdent
uk: Зменшити відступ

en: Unlink
uk: Прибрати посилання

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Popular
uk: Найпопулярніше

en: Order by
uk: Впорядкувати за

en: Uppercase
uk: Верхній регістр

en: Auto
uk: Авто

en: No posts found.
uk: Дописів не знайдено.

en: Border color
uk: Колір рамки

en: video
uk: відео

en: Overlay
uk: Накладання

en: Skip
uk: Пропустити

en: Drag
uk: Перетягнути

en: Loading
uk: Завантаження

en: Blockquote
uk: Цитата

en: Author Settings
uk: Настроювання автора

en: Shadow
uk: Тінь

en: Term description.
uk: Опис терміна.

en: Unordered
uk: Невпорядкований

en: Ordered
uk: Впорядкований

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Columns
uk: Колонки

en: Sidebars
uk: Бічні панелі

en: Offset
uk: Зміщення

en: Black
uk: Чорний

en: Field mapping
uk: Відповідність полів

en: import
uk: імпортувати

en: Border style
uk: Стиль рамки

en: Finish
uk: Завершити

en: Number of comments
uk: Кількість коментарів

en: Custom fields
uk: Власні поля

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Font family
uk: Гарнітура

en: Remove link
uk: Видалити посилання

en: About
uk: Про модуль

en: Block Settings
uk: Настроювання блоку

en: Block Options
uk: Опції блоку

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Margin
uk: Відступ

en: Menu Item
uk: Пункт меню

en: Keyboard Shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: Zoom
uk: Збільшення

en: Choose
uk: Вибрати

en: Edit image
uk: Редагувати зображення

en: Angle
uk: Кут

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Crop
uk: Кадрування

en: Insert Image
uk: Вставити зображення

en: Landscape
uk: Альбомна

en: Portrait
uk: Портретне розташування

en: Patterns
uk: Шаблони

en: Button text
uk: Текст кнопки

en: Previous Page
uk: Попередня Сторінка

en: Next Page
uk: Наступна сторінка

en: Post Comment
uk: Додати коментар

en: pixels
uk: пікселів

en: Discussion
uk: Коментування

en: Add title
uk: Додати назву

en: Remove image
uk: Вилучити штамп

en: Video settings
uk: Параметри відео

en: Widgets
uk: Віджети

en: Bottom Left
uk: Внизу ліворуч

en: Bottom Right
uk: Внизу справу

en: An unknown error occurred.
uk: Виникла невідома помилка.

en: Format settings
uk: Налаштування формату

en: Tagline
uk: Короткий опис

en: Words
uk: Слова

en: Characters
uk: Символів

en: Column settings
uk: Налаштування стовпця

en: Add Link
uk: Додати посилання

en: Top Left
uk: Зверху зліва

en: Top Right
uk: Зверху справа

en: Table settings
uk: Налаштування таблиці

en: More details
uk: Докладніше

en: Light
uk: Світла

en: Color Settings
uk: Параметри кольорів

en: Image width
uk: Ширина зображення

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Comma
uk: Кома

en: Text settings
uk: Налаштування тексту

en: Chat
uk: Чат

en: Move to trash
uk: Пересунути до смітника

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: PDF settings
uk: Налаштування PDF

en: Link title
uk: Заголовок посилання

en: Editor settings
uk: Параметри редактора

en: Annotation
uk: Анотація

en: Draft
uk: Чернетка

en: Only
uk: Тільки

en: Link settings
uk: Налаштування посилання

en: Numbered list
uk: Нумерований список

en: Not set
uk: Не встан.

en: Parent Term
uk: Батьківський термін

en: post
uk: допис

en: Source language
uk: Вихідна мова

en: Media settings
uk: Налаштування медіа

en: Providers
uk: Провайдери

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Lowercase
uk: Нижній регістр

en: Align left
uk: Вирівняти вліво

en: Align center
uk: По центру

en: Align right
uk: Вирівняти вправо

en: Justify
uk: По ширині

en: Font style
uk: Стиль шрифту

en: Search Terms
uk: Пошукові терміни

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Midnight
uk: Північ

en: Gradient
uk: Градієнт

en: Styles
uk: Стилі

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Rotate
uk: Поворот

en: Move right
uk: Праворуч

en: Move left
uk: Ліворуч

en: Design
uk: Дизайн

en: Add Template
uk: Додати шаблон

en: Saving
uk: Зберігання

en: Search block
uk: Блок пошуку

en: Fullscreen mode
uk: Повноекранний режим

en: (no title)
uk: (без назви)

en: Typography
uk: Типографіка

en: Line height
uk: Інтерліньяж

en: Font weight
uk: Стиль шрифту

en: photo
uk: світлина

en: Formatter settings
uk: Налаштування форматера

en: Edit URL
uk: URL редагування

en: Page break
uk: Розрив сторінки

en: Link CSS Class
uk: CSS клас посилання

en: Label text
uk: Текст мітки

en: media
uk: медіа

en: Edit media
uk: Редагування медіа

en: Site Title
uk: Заголовок сайту

en: Remove block
uk: Видалити блок

en: Decoration
uk: Оформлення

en: Capitalize
uk: Починати з великої літери

en: Saved
uk: Збережено

en: Media Library
uk: Медіатека

en: Add Media
uk: Додати медіафайл

en: Preload
uk: Попереднє завантаження

en: Reusable
uk: Повторно використовуване

en: Spacing
uk: Інтервал

en: Release Date
uk: Дата випуску

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: No results.
uk: Безрезультатно.

en: Aside
uk: Ззовні

en: HTML anchor
uk: HTML-якір

en: Chapters
uk: Частини

en: Asc
uk: Зрост

en: HTML element
uk: HTML-теґи

en: Uninstalled
uk: Деінстальовано

en: Top Center
uk: Верхній центральний

en: One column
uk: Одна колонка

en: Master
uk: Головне

en: Column count
uk: Кількість колонок

en: Extra Large
uk: Дуже високий

en: Headings
uk: Заголовки

en: Aspect Ratio
uk: Співвідношення сторін

en: Replace Image
uk: Замінити Зображення

en: Border width
uk: Ширина границі

en: Wide
uk: Широкий

en: Simple text
uk: Простий текст

en: Insert link
uk: Вставити посилання

en: Change Date
uk: Змінити дату

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Responsive
uk: Адаптивне

en: Custom color
uk: Обраний колір

en: An error occurred.
uk: Помилка.

en: Tablet
uk: Планшет

en: Loading…
uk: Завантаження ...

en: Updating...
uk: Триває оновлення...

en: Widget types
uk: Типи віджетів

en: percent
uk: процент

en: Strikethrough
uk: Перекреслений

en: Huge
uk: Величезний

en: Edit Image
uk: Редагувати зображення

en: Icon background color
uk: Колір тла іконки

en: Radial
uk: Радіальна

en: Delete row
uk: Видалити рядок

en: Browser default
uk: Типове переглядача тенет

en: Muted
uk: Приглушено

en: Media library
uk: Медіатека

en: No preview available.
uk: Попередній перегляд недоступний.

en: <span class="visually-hidden">Show </span>@title<span class="visually-hidden"> media</span><span class="active-tab visually-hidden"> (selected)</span>
uk: <span class="visually-hidden">Показ </span>@title<span class="visually-hidden"> медіа</span><span class="active-tab visually-hidden"> (вибрано)</span>

en: <span class="visually-hidden">Show </span>@title<span class="visually-hidden"> media</span>
uk: <span class="visually-hidden">Показ </span>@title<span class="visually-hidden"> медіа</span>
