Gutenberg (8.x-2.7) - en to nl translation catalogue (349 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Image size
nl: Grootte van de afbeelding

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Pages
nl: Pagina's

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: Submit
nl: Indienen

en: Content
nl: Inhoud

en: Private
nl: Privé

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Public
nl: Publiek

en: Read more
nl: Lees meer

en: More
nl: Meer

en: Action
nl: Actie

en: Tags
nl: Labels

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Categories
nl: Categorieën

en: Version
nl: Versie

en: Find out more
nl: Meer te weten komen

en: File
nl: Bestand

en: Tag
nl: Label

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: Block settings
nl: Blokinstellingen

en: Quote
nl: Citaat

en: Image
nl: Afbeelding

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Back
nl: Terug

en: Field
nl: Veld

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Image settings
nl: Afbeeldingsinstellingen

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: Default
nl: Standaard

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Insert
nl: Invoegen

en: Update
nl: Bijwerken

en: Top
nl: Bovenaan

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Schedule
nl: Inplannen

en: Time
nl: Tijd

en: Add
nl: Toevoegen

en: Dimensions
nl: Afmetingen

en: Section
nl: Sectie

en: Number of items
nl: Aantal items

en: Remove item
nl: Item verwijderen

en: Add item
nl: Item toevoegen

en: Display Settings
nl: Weergave-instellingen

en: Text
nl: Tekst

en: Theme
nl: Thema

en: Layout
nl: Lay-out

en: Upload
nl: Uploaden

en: User
nl: Gebruiker

en: Options
nl: Opties

en: Date Format
nl: Datumnotatie

en: Create
nl: Aanmaken

en: Include
nl: Insluiten

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: No Title
nl: Geen titel

en: All
nl: Alle

en: Year
nl: Jaar

en: Area
nl: Gebied

en: Block
nl: Blok

en: Add block
nl: Blok toevoegen

en: Page
nl: Pagina

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Site
nl: Website

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: Custom
nl: Aangepast

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Contains
nl: Bevat

en: Gallery
nl: Album

en: Heading
nl: Koptekst

en: Normal
nl: Normaal

en: OK
nl: Ok

en: Gallery settings
nl: Albuminstellingen

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Month
nl: Maand

en: Current
nl: Huidige

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Terms
nl: Termen

en: Desc
nl: Aflopend

en: By
nl: Door

en: General
nl: Algemeen

en: Border
nl: Rand

en: Day
nl: Dag

en: Table
nl: Tabel

en: List view
nl: Lijstoverzicht

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

en: Base
nl: Basis

en: Align
nl: Uitlijning

en: Loop
nl: Lus

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Color
nl: Kleur

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Kind
nl: Type

en: Square
nl: Vierkant

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

en: Install
nl: Installeren

en: List View
nl: Lijst-View

en: Does Not Contain
nl: Bevat niet

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Order
nl: Volgorde

en: Untitled
nl: Zonder titel

en: Uncategorized
nl: Zonder categorie

en: Close
nl: Sluiten

en: Original
nl: Origineel

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Additional
nl: Extra

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Root
nl: Basis

en: block
nl: blok

en: English
nl: Engels

en: Clear
nl: Wissen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Replace
nl: Vervangen

en: Delete menu
nl: Menu verwijderen

en: Font size
nl: Lettergrootte

en: Configure block
nl: Blok instellen

en: Period
nl: Punt

en: Posts
nl: Berichten

en: Link label
nl: Linklabel

en: Empty
nl: Leeg

en: Log out
nl: Uitloggen

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

en: Immediately
nl: Onmiddellijk

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Hours
nl: Uren

en: White
nl: Wit

en: Convert
nl: Converteren

en: Categories settings
nl: Categorie-instellingen

en: RSS settings
nl: RSS-instellingen

en: Items per Page
nl: Items per pagina

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Metadata
nl: Metagegevens

en: Link color
nl: Linkkleur

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Standard
nl: Standaard

en: Menu settings
nl: Menu-instellingen

en: New
nl: Nieuwe

en: image
nl: afbeelding

en: More options
nl: Meer opties

en: Minutes
nl: Minuten

en: Keyboard shortcuts
nl: Toetsenbord-sneltoetsen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteren

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Bold
nl: Vet

en: Copy
nl: Kopieren

en: Descriptions
nl: Beschrijvingen

en: Blocks
nl: Blokken

en: Publish
nl: Publiceren

en: Dotted
nl: Gestippeld

en: Dashed
nl: Gestreept

en: Solid
nl: Vast

en: Move down
nl: Naar beneden verplaatsen

en: Move up
nl: Naar boven verplaatsen

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Italic
nl: Cursief

en: Editor
nl: Redacteur

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Menu name
nl: Menunaam

en: Autoplay
nl: Automatisch afspelen

en: Plugin settings
nl: Plugin-instellingen

en: Indent
nl: Inspringen

en: Outdent
nl: Uitspringen

en: Unlink
nl: Link verwijderen

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Order by
nl: Sorteer op

en: Uppercase
nl: Hoofdletter

en: Auto
nl: Automatisch

en: No posts found.
nl: Geen inzendingen gevonden.

en: Border color
nl: Randkleur

en: Skip
nl: Overslaan

en: Drag
nl: Slepen

en: Loading
nl: Laden

en: Blockquote
nl: Citaat

en: Author Settings
nl: Auteur-instellingen

en: Unordered
nl: Ongeordend

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Columns
nl: Kolommen

en: Sidebars
nl: Zijbalken

en: Black
nl: Zwart

en: Page Link
nl: Pagina link

en: Field mapping
nl: Veldtoewijzing

en: import
nl: importeer

en: Border style
nl: Randstijl

en: Finish
nl: Voltooien

en: Number of comments
nl: Aantal reacties

en: Custom fields
nl: Aangepaste velden

en: Underline
nl: Onderlijnen

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Font family
nl: Fontfamilie

en: About
nl: Over

en: Block Options
nl: Blokopties

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Margin
nl: Marge

en: Choose
nl: Maak een keuze

en: Edit image
nl: Afbeelding aanpassen

en: Angle
nl: Hoek

en: Opacity
nl: Ondoorzichtigheid

en: Crop
nl: Bijsnijden

en: Insert Image
nl: Afbeelding invoegen

en: Landscape
nl: Landschap

en: Portrait
nl: Portret

en: Patterns
nl: Patronen

en: Button text
nl: Knoptekst

en: Previous Page
nl: Vorige pagina

en: Next Page
nl: Volgende pagina

en: Remove image
nl: Afbeelding verwijderen

en: Video settings
nl: Video-instellingen

en: Bottom Left
nl: Linksonder

en: Bottom Right
nl: Rechtsonder

en: An unknown error occurred.
nl: Er is een onbekende fout opgetreden.

en: Format settings
nl: Notatie-instellingen

en: Words
nl: Woorden

en: Characters
nl: Tekens

en: Column settings
nl: Kolominstellingen

en: Add Link
nl: Link toevoegen

en: Top Left
nl: Linksboven

en: Top Right
nl: Rechtsboven

en: Table settings
nl: Tabelinstellingen

en: Light
nl: Licht

en: Image width
nl: Breedte afbeelding

en: Cover
nl: Omslag

en: Comma
nl: Komma

en: Display author name
nl: Auteur weergeven

en: Text settings
nl: Tekstinstellingen

en: Full width
nl: Volledige breedte

en: Link title
nl: Linktitel

en: Annotation
nl: Notitie

en: Draft
nl: Concept

en: Border radius
nl: Randradius

en: Only
nl: Alleen

en: Link settings
nl: Linkinstellingen

en: Numbered list
nl: Genummerde lijst

en: Not set
nl: Niet ingesteld

en: Source language
nl: Brontaal

en: Media settings
nl: Media-instellingen

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: Lowercase
nl: Kleine letter

en: Align left
nl: Links uitlijnen

en: Align center
nl: Centreren

en: Align right
nl: Rechts uitlijnen

en: Justify
nl: Uitvullen

en: Font style
nl: Lettertypevariant

en: Search Terms
nl: Zoektermen

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Gradient
nl: Verloop

en: Styles
nl: Stijlen

en: Add a block
nl: Blok toevoegen

en: Link to
nl: Link naar

en: Default Style
nl: Standaardstijl

en: Rotate
nl: Roteren

en: Move right
nl: Naar rechts verplaatsen

en: Move left
nl: Naar links verplaatsen

en: Saving
nl: Opslaan

en: Search block
nl: Zoekblok

en: Typography
nl: Typographie

en: photo
nl: foto

en: Formatter settings
nl: Instellingen van opmaakhulpmiddel

en: Edit URL
nl: URL bewerken

en: Page break
nl: Pagina-einde

en: Label text
nl: Labeltekst

en: Edit media
nl: Media bewerken

en: Remove block
nl: Blok verwijderen

en: Classic
nl: Klassiek

en: Rounded Corners
nl: Afgeronde hoeken

en: Saved
nl: Opgeslagen

en: Add Media
nl: Media toevoegen

en: Preload
nl: Vooraf laden

en: Reusable
nl: Herbruikbaar

en: Release Date
nl: Uitgiftedatum

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Asc
nl: Oplopend

en: HTML element
nl: HTML-element

en: Icon color
nl: Pictogramkleur

en: Uninstalled
nl: Gedeïnstalleerd

en: Top Center
nl: Middenboven

en: Bottom Center
nl: Middenonder

en: One column
nl: Één kolom

en: Column count
nl: Aantal kolommen

en: Headings
nl: Koppen

en: Aspect Ratio
nl: Beeldverhouding

en: Wide
nl: Breed

en: Simple text
nl: Platte tekst

en: Insert link
nl: Link invoegen

en: Change Date
nl: Verander datum

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Reset search
nl: Opnieuw zoeken

en: Choose existing
nl: Kies bestaande

en: Loading…
nl: Laden...

en: Title attribute
nl: Titel-attribuut

en: Get started
nl: Aan de slag

en: Edit Image
nl: Afbeelding bewerken

en: Toggle navigation
nl: Navigatie wisselen

en: Main color
nl: Hoofdkleur

en: Muted
nl: Gedempt

en: Media library
nl: Media-bibliotheek

en: Subtitles
nl: Ondertitels

en: Add caption
nl: Onderschrift toevoegen

en: Page templates
nl: Pagina-templates

en: Media File
nl: Mediabestand

en: <span class="visually-hidden">Show </span>@title<span class="visually-hidden"> media</span><span class="active-tab visually-hidden"> (selected)</span>
nl: <span class="visually-hidden">Toon </span>@title<span class="visually-hidden">-media</span><span class="active-tab visually-hidden"> (geselecteerd)</span>

en: <span class="visually-hidden">Show </span>@title<span class="visually-hidden"> media</span>
nl: <span class="visually-hidden">Toon </span>@title<span class="visually-hidden">-media</span>

en: Display author
nl: Auteur tonen
