Gutenberg (8.x-2.8) - en to da translation catalogue (285 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Image size
da: Billedstørrelse

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Pages
da: Sider

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: Submit
da: Indsend

en: Content
da: Indhold

en: Private
da: Privat

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Public
da: Offentlig

en: Read more
da: Læs mere

en: More
da: Mere

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Categories
da: Kategorier

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: Quote
da: Tilbud

en: Image
da: Billede

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Back
da: Tilbage

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Image settings
da: Billedindstillinger

en: Text Settings
da: Tekstindstillinger

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Default
da: Standard

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Insert
da: Indsæt

en: Update
da: Opdatér

en: Move to
da: Flyt til

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Schedule
da: Planlægning

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: Audio settings
da: Lydindstillinger

en: Audio
da: Lyd

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Section
da: Sektion

en: Number of items
da: Antal elementer

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Display Settings
da: Indstillinger for visning

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: User
da: Bruger

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Date Format
da: Datoformat

en: Create Table
da: Opret tabel

en: Create
da: Opret

en: Include
da: Inkludér

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: No Title
da: Ingen titel

en: All
da: Alle

en: Year
da: År

en: Panels
da: Paneler

en: Area
da: Område

en: Block
da: Blok

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Bottom
da: Bund

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Selected
da: Valgt

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Comment
da: Kommentar

en: Contains
da: Indeholder

en: Gallery
da: Galleri

en: Heading
da: Overskrift

en: Gallery settings
da: Galleriindstillinger

en: Nodes
da: Indhold

en: Advanced
da: Avanceret

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Current
da: Aktuelle

en: Terms
da: Ord

en: Code
da: Kode

en: By
da: Af

en: General
da: Generelt

en: Border
da: Ramme

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: List view
da: Listevisning

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Align
da: Justér

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Color
da: Farve

en: Appearance
da: Udseende

en: Square
da: Kvadrat

en: Anonymous
da: Anonym

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Install
da: Installér

en: List View
da: Listevisning

en: Does Not Contain
da: Indeholder ikke

en: Tools
da: Værktøjer

en: Filters
da: Filtre

en: Order
da: Rækkefølge

en: Untitled
da: Uden titel

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Template
da: Skabelon

en: Close
da: Luk

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Additional
da: Yderligere oplysninger

en: Root
da: Rod

en: block
da: blok

en: English
da: Engelsk

en: Clear
da: Ryd

en: Undo
da: Fortryd

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Replace
da: Erstat

en: Delete menu
da: Slet menu

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Period
da: Periode

en: Posts
da: Indlæg

en: Link label
da: Link-mærkat

en: Empty
da: Tom

en: Log out
da: Log ud

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet

en: Immediately
da: Straks

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Hours
da: Timer

en: White
da: Hvid

en: Convert
da: Konvertér

en: Superscript
da: Hævet

en: Installed
da: Installeret

en: Link color
da: Linkfarve

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Templates
da: Skabeloner

en: Menu settings
da: Menu

en: Document
da: Dokument

en: New
da: Ny

en: image
da: billede

en: Minutes
da: Minutter

en: Excerpt
da: Uddrag

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Image dimensions
da: Billedstørrelser

en: Percentage (%)
da: Procent (%)

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Examples
da: Eksempler

en: Bold
da: Fed

en: Copy
da: Kopier

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Blocks
da: Blokke

en: Publish
da: Udgiv

en: Dotted
da: Prikket

en: Dashed
da: Stiplet

en: Solid
da: Ensfarvet

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: Redo
da: Omgør

en: Italic
da: Kursiv

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Menu name
da: Navn

en: Plugin settings
da: Plugin-indstillinger

en: Subscript
da: Sænket

en: Indent
da: Indrykning

en: Outdent
da: Udrykning

en: Unlink
da: Fjern link

en: Order by
da: Sortér efter

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Overlay
da: Overlejring

en: Loading
da: Indlæser

en: Blockquote
da: Blokcitat

en: Term description.
da: Term-beskrivelse.

en: Unordered
da: Ikke sorteret

en: Ordered
da: Sorteret

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Columns
da: Kolonner

en: Offset
da: Forskydning

en: Black
da: Sort

en: Field mapping
da: Felt mapning

en: Finish
da: Afslut

en: Number of comments
da: Antal kommentarer

en: Underline
da: Understreg

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: Remove link
da: Fjern link

en: About
da: Om

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Choose
da: Vælg

en: Edit image
da: Redigér billede

en: Crop
da: Beskær

en: Insert Image
da: Indsæt billede

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: Patterns
da: Mønstre

en: Button text
da: Knaptekst

en: pixels
da: pixel

en: Discussion
da: Diskussion

en: Remove image
da: Slet billede

en: Video settings
da: Indstillinger for video

en: An unknown error occurred.
da: En ukendt fejl opstod.

en: Format settings
da: Indstillinger for formater

en: Characters
da: Karakterer

en: Column settings
da: Indstillinger for kolonne

en: Add Link
da: Tilføj link

en: Light
da: Lyst

en: Comma
da: Komma

en: Display author name
da: Vis forfatternavn

en: Text settings
da: Indstillinger for tekst

en: Link title
da: Linktitel

en: Draft
da: Kladde

en: Only
da: Kun

en: Link settings
da: Indstillinger for link

en: Numbered list
da: Nummereret liste

en: Not set
da: Ikke angivet

en: Source language
da: Kildesprog

en: Media settings
da: Medie indstillinger

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Lowercase
da: Minuskler

en: Align left
da: Venstrejusteret

en: Align center
da: Centreret

en: Align right
da: Højrejusteret

en: Justify
da: Justeret

en: Font style
da: Skriftstil

en: Search Terms
da: Søgeord

en: Gradient
da: Farveforløb

en: Link to
da: Link til

en: Rotate
da: Rotér

en: Move right
da: Flyt til højre

en: Move left
da: Flyt til venstre

en: Saving
da: Gemmer

en: Search block
da: Søgeblok

en: Typography
da: Typografi

en: photo
da: foto

en: Formatter settings
da: Indstillinger for formatering

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: Page break
da: Sideskift

en: Edit media
da: Redigér media

en: Remove block
da: Fjern blok

en: Decoration
da: Dekoration

en: Capitalize
da: Kapitalisér

en: Media Library
da: Mediebibliotek

en: Add Media
da: Tilføj media

en: Reusable
da: Genanvendelig

en: HTML anchor
da: HTML anker

en: HTML element
da: HTML-element

en: Icon color
da: Ikonfarve

en: Uninstalled
da: Afinstalleret

en: One column
da: Én spalte

en: Visibility Settings
da: Indstillinger for synlighed

en: Wide
da: Bred

en: Simple text
da: Simpel tekst

en: Insert link
da: Indsæt link

en: Responsive
da: Responsivt

en: Featured Image
da: Fremhævet billede

en: Loading…
da: Indlæser…

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

en: Edit Image
da: Redigér billede

en: Muted
da: Dæmpet

en: Media library
da: Medie bibliotek
