Hypermedia Application Language (HAL) (1.0.3) - en to hu translation catalogue (8 entries)

en: About
hu: Leírás

en: Web services
hu: Webszolgáltatások

en: Serializes entities using Hypertext Application Language.
hu: Entitásokat szerializál a <em>Hypertext Application Language</em> használatával.

en: Domain of the relation
hu: A kapcsolat tartománya

en: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> is a format that supports the linking required for hypermedia APIs.
hu: A <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language</a> (HAL) egy formátum, ami támogatja a kereszthivatkozásokat, ezért minden hipermédia API számára szükséges.

en: This module adds support for serializing entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) to the JSON version of HAL. For more information, see the <a href=":hal_do">online documentation for the HAL module</a>.
hu: Ez a modul az entitások (például tartalmak, taxonómiakifejezések, stb.) HAL szabvány által elfogadott szerializációját végzi, ami JSON-formátumú kimenetet eredményez. További tudnivaló a <em>HAL</em> modul <a href=":hal_do">online dokumentációjában</a> található.

en: Hypermedia APIs are a style of Web API that uses URIs to identify resources and the <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">link relations</a> between them, enabling API consumers to follow links to discover API functionality.
hu: A <em>Hypermedia API</em> olyan Web API stílus, ami URI-kat használ az erőforrások és a köztük lévő <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">hivatkozási kapcsolatok</a> azonosítására, lehetővé téve az API-kliens számára az API funkcionalitásának felfedezésére szolgáló hivatkozások követését.

en: HAL settings
hu: HAL beállítások
