Hypermedia Application Language (HAL) (1.0.3) - en to da translation catalogue (6 entries)

en: About
da: Om

en: Web services
da: Web-services

en: Serializes entities using Hypertext Application Language.
da: Serialiserer entiteter vha. Hypertext Application Language.

en: Domain of the relation
da: Relationens domæne

en: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> is a format that supports the linking required for hypermedia APIs.
da: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> er et format som understøtter de links, som er nødvendige for hypermedia APIer.

en: HAL settings
da: Indstillinger for HAL
