Hypermedia Application Language (HAL) (1.0.3) - en to pl translation catalogue (8 entries)

en: About
pl: O stronie

en: Web services
pl: Usługi web

en: Serializes entities using Hypertext Application Language.
pl: Serializacja encji przy użyciu formatu Hypertext Application Language.

en: Domain of the relation
pl: Domena relacji

en: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> is a format that supports the linking required for hypermedia APIs.
pl: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> jest formatem wspierającym tworzenie odnośników wymaganych przez multimedialne API.

en: This module adds support for serializing entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) to the JSON version of HAL. For more information, see the <a href=":hal_do">online documentation for the HAL module</a>.
pl: Moduł dodaje obsługę serializacji encji (takich jak elementy zawartości, terminy taksonomii, itp.) do JSON HAL. Więcej informacji znajduje się w a href=":hal_do">internetowej dokumentacji modułu HAL</a>.

en: Hypermedia APIs are a style of Web API that uses URIs to identify resources and the <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">link relations</a> between them, enabling API consumers to follow links to discover API functionality.
pl: Multimedialne API mają postać Web API, w którym używa się adresów URI do identyfikowania zasobów i <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">relacji powiązań</a> między nimi, umożliwiając klientom API podążanie za odnośnikami w celu rozpoznania funkcji API.

en: HAL settings
pl: Ustawienia HAL
