Hypermedia Application Language (HAL) (1.0.3) - en to ro translation catalogue (8 entries)

en: About
ro: Despre

en: Web services
ro: Servicii web

en: Serializes entities using Hypertext Application Language.
ro: Serializează entități folosind Hypertext Application Language.

en: Domain of the relation
ro: Domeniul relației

en: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> is a format that supports the linking required for hypermedia APIs.
ro: <a href=":hal_spec">Limbajul de Aplicație Hipertext (HAL)</a> este un format care oferă suport pentru legăturile din APIurile hipermedia.

en: This module adds support for serializing entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) to the JSON version of HAL. For more information, see the <a href=":hal_do">online documentation for the HAL module</a>.
ro: Acest modul adaugă suport pentru serializarea entităților (ca elemente de conținut, termeni de taxonomie, etc.) la versiunea JSON a HAL. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":hal_do">documentația on-line pentru modulul HAL</a>.

en: Hypermedia APIs are a style of Web API that uses URIs to identify resources and the <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">link relations</a> between them, enabling API consumers to follow links to discover API functionality.
ro: API-urile Hypermedia sunt un stil de API Web care folosesc URI-uri pentru a identifica resursele și <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">relațiile de legătură</a> dintre ele, permițând consumatorilor API să urmeze legături către a descoperi funcționalitatea API.

en: HAL settings
ro: Setări HAL
