Hypermedia Application Language (HAL) (2.0.1) - en to ja translation catalogue (8 entries)

en: About
ja: アバウト

en: Web services
ja: ウェブサービス

en: Serializes entities using Hypertext Application Language.
ja: Hypertext Application Language を使用しているエンティティをシリアライズしたもの。

en: Domain of the relation
ja: リレーションのドメイン

en: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> is a format that supports the linking required for hypermedia APIs.
ja: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> は、ハイパーメディアAPIに必要なリンクをサポートしているフォーマットです。

en: This module adds support for serializing entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) to the JSON version of HAL. For more information, see the <a href=":hal_do">online documentation for the HAL module</a>.
ja: このモジュールでは、エンティティー (コンテンツ項目やタクソノミー用語など) を JSON バージョンの HAL にシリアライズすることができます。より詳しい情報は、<a href=":hal_do">HAL モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Hypermedia APIs are a style of Web API that uses URIs to identify resources and the <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">link relations</a> between them, enabling API consumers to follow links to discover API functionality.
ja: ハイパーメディア API は、URI を使用してリソースやリソース間の<a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">リンク・リレーション</a>を特定する Web API のスタイルです。これにより、API 利用者はリンクをたどって API の機能を知ることができます。

en: HAL settings
ja: HAL 設定
