Hypermedia Application Language (HAL) (2.0.4) - en to es translation catalogue (8 entries)

en: About
es: Acerca de

en: Web services
es: Servicios web

en: Serializes entities using Hypertext Application Language.
es: Serializa las entidades utilizando <em>Hypertext Application Language</em>.

en: Domain of the relation
es: Dominio de la relación.

en: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> is a format that supports the linking required for hypermedia APIs.
es: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> es un formato que soporta el enlazado requerido para APIs hipermedia.

en: This module adds support for serializing entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) to the JSON version of HAL. For more information, see the <a href=":hal_do">online documentation for the HAL module</a>.
es: Este módulo añade soporte para entidades serializadas (como elementos de contenido, términos de taxonomía, etc...) a la versión JSON de HAL. Para más información, consulte la <a href=":hal_do">documentación online para el módulo HAL</a>.

en: Hypermedia APIs are a style of Web API that uses URIs to identify resources and the <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">link relations</a> between them, enabling API consumers to follow links to discover API functionality.
es: APIs Hypermedia son un estilo de API Web que utiliza URIs para identificar los recursos y la <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">relación de enlaces</a> entre sí, permitiendo a los consumidores de API seguir enlaces para descubrir la funcionalidad de la API.

en: HAL settings
es: Opciones de HAL
