Hypermedia Application Language (HAL) (2.0.4) - en to it translation catalogue (6 entries)

en: About
it: Informazioni

en: Web services
it: Web service

en: Serializes entities using Hypertext Application Language.
it: Serializza entità utilizzando Hypertext Application Language.

en: Domain of the relation
it: Dominio della relazione

en: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> is a format that supports the linking required for hypermedia APIs.
it: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> è un formato che supporta il collegamento necessario per le API ipermediali.

en: This module adds support for serializing entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) to the JSON version of HAL. For more information, see the <a href=":hal_do">online documentation for the HAL module</a>.
it: Questo modulo aggiunge il supporto per la serializzazione di entità (ad esempio elementi di contenuto, termini di tassonomia, ecc.) nel formato JSON di HAL. Per ulteriori informazioni, consultare <a href=":hal_do">la documentazione on-line del modulo HAL</a>.
